Fatih dönemi Osmanlı-Akkoyunlu ilişkileri
Ottoman-Aqqoyunlu relationship in Fatih period
  1. Tez No: 207553
  2. Yazar: HAYDAR KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalısmada, Osmanlı Devleti'nin Fatih döneminde Akkoyunlu Devleti ile olan siyasi mücadelesi ve sosyal iliskileri ele alınmaya çalısılmıstır. Bu iki devlet, Anadolu'da siyasi üstünlük saglama istekleri sebebiyle karsı karsıya gelmistir.Akkoyunlu Devleti, Osmanlı karsında basarılı olmak için bazı devletlerle ittifak olusturmaya çalısmıstı. Diger taraftan Osmanlı da, Akkoyunlu Devleti'nde yasanan taht mücadelelerinde taraf olarak siyasi etkinlik kurmayı amaçlamıstı. Bunun yanında Osmanlı Devleti, kimi nedenlerle Akkoyunlu Devleti'nden kaçan üst düzey kisilerin kendisine sıgınmasına da izin vermistir. Tüm bu karsı karsıya gelmelerin neticesinde iyiden iyiye gerilen iliskilerin kaçınılmaz sonucu olarak Otlukbeli Savası meydana gelmistir. Bu savasın baslangıç safhasında Akkoyunlular üstünlük saglamıs olsa da, güçlü Osmanlı ordusu savası ezici bir üstünlükle galip bitirmeyi basarmıstır. Savası kazanmakla Osmanlı Devleti, doguda kendisi için ciddi bir tehdit unsurunu ortadan kaldırmıstır. Akkoyunlu Devleti açısından da Otlukbeli Savası dagılma sürecinin baslangıç noktası olmustur. Bu iki devletin aynı ırka ve dine mensup olmaları ve aynı cografi bölgede yer almaları kültürlerinin de büyük ölçüde benzer olmasını saglamıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to scrutinize the political combat and social relationships between the Ottoman Empire and Aqqoyunlu State in Fatih period. Due to their desire of political hegemony in Anatolia, these states come up against each other. Aqqoyunlu State tried to form alliance with some states to be successful against Ottoman Empire. On the other hand Ottoman intended to create a political hegemony by backing one behalf in the throne-fight in Aqqoyunlu State. Besides, Ottoman Empire allowed topmost people who escape from Aqqoyunlu State to shelter. The inevitable result of tense relationships in the process of encounters is Otlukbeli War. Although in the beginning of the war Aqqoyunlu got superiority, vigorous Ottoman army achieved to end the war victoriously. Vanquisher Ottoman Empire, eradicated a crucial threatening condition in the East. In terms of Aqqoyunlu State, Otlukbeli War became the starting point of dissolution process. Belonging to the same race and religion and being in the same geographical region provide the similarity of their culture on a large scale.