Şirket birleşmelerinde birleşen şirketlerin personelinin birleşme sürecine direnci ve bir sektör uygulaması
The resistance of the personnel of mergering companies to mergering period and a sector practise.
- Tez No: 207558
- Danışmanlar: Y.DOÇ. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Son yıllarda yaşanan siyasal, ekonomik ve teknolojik gelişmeler dünyayı küresel bir pazara dönüştürmüştür. Dolayısıyla işletmeler sürekli gelişen ve değişen bir ortamda diğer işletmelerle rekabet eder hale gelmişlerdir. Rekabetin yoğun olduğu pazarda diğer işletmelerden farklı stratejiler geliştirebilmek önem kazanmıştır. Bu noktada işletmelerin pazardaki konumlarını korumak ve güçlendirmek için başvurdukları stratejilerden bir tanesi de şirket birleşmeleridir. Ancak, yapılan incelemelerde gerçekleştirilen bir çok birleşmenin belirlenen hedeflere ulaşmada başarısız kaldığı ortaya konulmuştur. Birleşmelerin başarısızlık nedenlerinden biri olarak da birleşen şirketlerin çalışanlarının birleşme sürecine olan direnci gösterilmektedir. Bu çalışmada, şirket birleşmeleri, birleşen şirketlerin çalışanların birleşmeye olan direnci ve insan kaynaklarının birleşme sürecindeki önemi incelenmiştir. İnsan kaynaklarının birleşmeler üzerine olan etkisini anlayabilmek için birleşmenin nedenleri, sonuçları ve birleşme öncesi ve sonrasında karşılaşılan sorunlar üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte insan kaynaklarının tarihsel gelişimi, fonksiyonları ve stratejileri de incelenmiştir. Son olarak Koçbank ve Yapı ve Kredi Bankası birleşmesi kapsamında birleşen şirketlerin çalışanlarının birleşme sürecine olan direnci anlatılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
The political, economic and technological developments experienced in recent years have transformed the world into a global market place. Consequently, companies have been competing with each other in a continuously developing and fast-changing environment. To develop different strategies from other companies gained importance in an environment where competition is very dense. At this point, mergers are one of the strategies that used by companies to protect and strengthen their positions in the market place. However, it demonstrated by the research results that many mergers fail to achieve their stated goals. It was pointed out that one of the reasons for that failure is because of the negligence of human factor and excluding human resource department or including very late in the merging process. In this study, the company mergers, the resistance of the people working in the companies which have been mergering, and the importance of the human resource management on mergers are examined. In order to determine the effects of human resorces on mergers , its reasons and consequences and the problems faces before and after the merger are focused on. In addition, the definition, historical development, functions and strategies and politics of human resource management are examined. Finally, the human resource management in case of the merger between Koçbank and Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. and try to find the resistance of the company personells to merging period are examined.