Örgütsel stres kaynaklarının halkla ilişkiler açısından incelenmesi
Examination of organizational stres resourcers in connection with public relations.
  1. Tez No: 207564
  2. Yazar: ÖZLEM AVCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİREL GÖLÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüz gelişmiş endüstri toplumları geçmiş dönemlerden farklı olarak daha çok stres yaratmaktadır. Günümüzde iş yaşamında hız, hareketlilik, değişim, rekabet ve yarış ortamı bu ortamda çalışan insanların stresle karşılaşmasını kaçınılmaz kılmaktadır. İş hayatında çalışan insanlardan bir kısmı başarıya ulaşırken bir kısmı iş hayatındaki bu karmaşık yapı içerisinde doğru, hızlı, yerinde kararlar veremeyerek başarılı olamamaktadır. Bu durum bir takım kişisel sebeplerden kaynaklandığı gibi; stres ve stresin yol açtığı sorunlardan da kaynaklanmaktadır. Stresin çok çeşitli kaynakları bulunmaktadir. Stres ailede yaşanan değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi iş yaşamının kendisi de önemli bir stres kaynağıdır. Özellikle iş yaşamında son yıllarda yaşanan hızlı değişiklikler, yeni teknolojinin getirdiği yenilikler,otomasyon, vardiya üsulu çalışma ... çalışma yaşamında bulunan çoğu insanı en üst kademesinden en alt kademesine kadar herkesin stresle karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu çalışma stresin iş yaşamında kontrol altına alınıp, olumsuz etkilerinin azaltılması için yapaılabilecek değerlendirmelere katkıda bulunmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmaya katılan dört farklı kurumda çalışan personellerin stresten etkilendikleri görülmüştür. Yapılan çalışma sonucunda stresin ne olduğu, örgütsel stresin neler olduğu ve nelerden kaynaklanğı, örgüt üzerindeki etkileri ve bunların nasıl önlenebileceği üzerinde durulmuş, alan araştırmasıyla farklı kurum ve meslek kollarındaki stres nedenleri saptanmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Todays Developed Industrialised Societies, other than the past times, cause much more stress. The recent velocity, activeness, change, competition and race milieu in the todays business life makes the encountering of the people who work in this milieu with the stress inevitable. While one part of the people in the business life bring to a successful conclusion, the other part cannot make right, fast and appropriate decisions and cannot be succesful in this complex structure of the business life. Besides the certain personal reasons, the main reasons of this lack of success are the stress and the problems caused by stress. The fast changes seen in the business life in the recent years, innovations results from the new technology, aumation, working in shift....cause most of the persons from the top degress to the lower degress to be confronted with the stress. This study is made in order to conribute to the possible evaluations aim at taking stress under control and reducing its negative effects. It was observed that the stress affects the employees from four diffrent prfofession branch and four different establishment which participated to the study. By this study, it is dwelled on the definition, sources, effects and prevention method of the stress and espacially organizational stress and by the research which was made it is tried to detect the reasons of stress in different profession branches and institutions.