Araç rotalama problemi ve bir uygulama
Vehicle routing problem and an application
  1. Tez No: 207573
  2. Yazar: SAMİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ulaşım, İşletme, Econometrics, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araç Rotalama Problemi; mal, hizmet veya sahısların bir araçlar grubu ile belirli arz noktalarından belirli istek veya alım noktalarına ulastırılmaları amacıyla kapasite, mesafe, zaman ve maliyet gibi kısıtlara uygun olarak rotaların bulunması suretiyle, en kısa yolların tespit edilmesi problemidir. Araç Rotalama Problemlerinin zaman kısıtı, degisik özellikli araçlar, es zamanlı dagıtım ve toplama gibi çok çesitli uzantıları vardır. Bu tür problemlerdeki amaç ise, tüm kısıtları saglayan, kat edilen toplam mesafeyi, kullanılan araç sayısını vs. azaltan optimal rotalar olusturmaktır. Dagıtım maksadıyla kullanılan otobüs vb. gibi araçların isletim maliyetleri, toplam dagıtım maliyetlerinin önemli bir kısmını olusturmaktadır. Bu giderlerde saglanacak küçük tasarruflar zaman geçtikçe ve faaliyetler arttıkça büyük miktarlara varmaktadır. Bu tez çalısmasında temel amaç, personel servislerinin kat ettikleri toplam mesafelerin ve dolayısıyla gezi sürelerinin, en küçük ölçüye indirilmesidir. Bu husus, kesin varıs noktaları ile durma noktalarının sayısı, bunun yan ısıra her durak yeri için degisik hatların belirlenebilirligi ile yakından iliskilidir. Bu nedenle model kurulurken öncelikle her durak belli bir yöne giden araca atanmıstır. Daha sonra ele alınan rotalama problemi ise, her araç için atamaları yapılmıs olan durma noktalarının gezilmesi hususunun arastırılmasıdır. Bu safhada, Ulastırma Modeli çözüm yöntemlerinden birisi olan Vogel Yaklasım Yönteminden istifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Vehicle routing problem can be defined as to serve the people at the demand points by a heterogeneous/homogeneous fleet with the shortest paths under the constraints of capacity, time and cost. Vehicle routing problems have various extensions such as time windows, multiple vehicles, backhauls, simultaneous delivery and pick-up, etc. The objectives of all these problems are to design optimal routes minimizing total distance traveled, minimizing number of vehicles, etc that satisfy corresponding constraints. The costs associated with operating vehicles and crews for delivery purposes from an important component of total distribution costs. Consequently, small percentage of savings in these expenses could result in substantial total savings over a number of years. In this study, the main objective is to minimize total distance travelled by personnel shuttle buses. This is closely related to the exact locations and number of stops as well as the availability of alternative routes for each stop location. Therefore, from the modelling point of view, each stop is assigned to vehicles going to a specific direction. The routing problems as to how the assigned stops are travelled by each bus are solved by appling the solution procedure offered by VAM (Vogel?s Approximate Model).