Kamu çalışanlarının sendika memnuniyetine ve sendika algısına yönelik bir alan araştırması: Düzce ili örneği
A field survey on public employes'union satisfaction and union perception: A case study in Düzce
  1. Tez No: 587480
  2. Yazar: HATİCE VAROL ÖZBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sendikal özgürlükler insanın emeğine, onuruna saygı duymanın ve demokratik toplum nitelendirmesinin kazanımında önemli bir insani haktır. Bu hak iş yaşamındaki koşulların iyileştirilmesi sosyal, ekonomik ve kültürel olarak toplumların yaşam seviyesinin ilerlemesi bakımından değerlidir. Son yıllarda küreselleşmenin etkisiyle çalışma ilişkilerinde yaşanan değişiklikler, hizmet sektörünün gelişmesiyle birlikte özellikle de bilgi çalışanlarının sayısal artışı ve endüstriyel değişimin ortaya çıkardığı sorunlar kamu sendikacılığını da yeni arayışlar içine sokmuştur. Bu çalışmada Türkiye'deki kamu sendikaları ile kamu çalışanları arasındaki ilişki sorgulanarak, sendikaların yeterliliği ve kamu çalışanlarının sendikalardan olan memnuniyet düzeyinin araştırılması amaçlanmıştır. Kamu hizmetinin tanımı, özellikleri, kamu çalışanı, sendika vb. gibi kavramlar ile mevcut sendikal haklar ve örgütlenme özgürlüğü konuları teorik çerçevede açıklanmıştır. Araştırmada Düzce ilinde bir kamu kurumunda görev yapan kamu çalışanlarının sendikal algılarını değerlendirmek üzere anket ve mülakat çalışması yapılmıştır. Sendikaların yeterliliğinin ve sendikalardan olan memnuniyetin ne ölçüde olduğu, ayrıca ilişkili olup olmadığı sorularına cevap aranmıştır. Ortaya çıkan verilerin analiz edilmesi neticesinde, kamu sendikalarının yetersiz algılandığı ve bu durumun sendikalardan olan memnuniyeti de etkilediği anlaşılmıştır. Yetersiz olarak algılanan sendikalara oluşan bu algının nedenlerinin tespit edilmesi amacıyla mülakat çalışması yapılmıştır. Görüşmelerde kamu çalışanları, sendikacılık faaliyetlerinin siyasileşmesinin sendikaları yetersiz kurumlar olarak algılanmasının nedeni olarak gördüklerini, sendikaların kuruluş amaçlarına uygun faaliyet göstermelerinin ise sendikalarda olan memnuniyeti arttıracağını dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Syndical freedoms are an important human right to respect for human labor, dignity, and the characterization of democratic society.This right is valuable for the improvement of the conditions in the workplace in terms of social, economic and cultural progression of societies.In recent years, the changes in working relations due to globalization, the increase of the service sector, especially the increase in the number of information workers and the problems caused by industrial change have put the public trade unionism into new searches. In this study, the relationship between public unions and public employees in Turkey questioned the adequacy of the trade unions and aimed to investigate the level of satisfaction with the trade unions of public employees. Definition of public service, characteristics, public employees, trade unions and so on. concepts such as trade union rights and freedom of association are theoretically explained.In this study, a questionnaire and interview study was conducted to evaluate the perceptions of public employees working in a public institution in Düzce.The question of the adequacy of the trade unions and the degree of satisfaction with the trade unions, and whether they are related or not, was sought.As a result of the analysis of the data, it was found that public unions were perceived as insufficient and this situation affected the satisfaction of the unions.Interviews were conducted to determine the reasons for this perception of unions perceived as inadequate.During the interviews, public employees stated that the politicization of trade union activities was seen as the reason for perceiving unions as insufficient institutions, and that the unions operating in accordance with their founding purposes would increase the satisfaction with the unions.