Bireysel emeklilik sisteminin önemi, genel özellikleri ve sistem üzerine eleştirel bir bakış
Importance of personal pension system, its general characteristics and a critic of the system
- Tez No: 207635
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalısmada bireysel emeklilik sisteminin önemi, sistemin sosyal güvenlik sistemiiçerisindeki yeri, sistemin kurumsal yapısı, sistemin isleyisi, denetimi, vergi uygulamaları,ceza hükümleri, sistemde olması gerekli oldugu degerlendirilen degisiklik ve kurumlar elealınmıstır. Sistemin daha yeni islemeye baslaması ve bu nedenle henüz bir içtihat hukukuyaratılamamıs olması nedeniyle mevcut hukuki sorunlara deginilememistir. Aynı zamandasistemin ekonomi ve finans çevreleriyle yakın iliskisi dolayısıyla fon sisteminin isleyisiüzerinde de durulmustur.Tezin konusu olan; Bireysel Emeklilik Sistemi, mevcut kamu sosyal güvenliksisteminin bir tamamlayıcısı olarak ve bireylerin emekliliklerine yönelik tasarruflarınınyatırıma yönlendirilmesi ve bu yolla, emekliliklerinde ek bir gelir saglanarak refahdüzeyinin artırılması, ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratılarak istihdamın artırılması vekalkınmaya katkıda bulunulması, amaçlarıyla kabul edilmistir.Sistem, gönüllü katılıma ve belirlenmis katkı esasına dayanmaktadır. Sistem,isleyisi bakımından mevcut emeklilik sisteminden iki noktada ayrılmaktadır. Bunoktalardan biri Devlet' in, yeni sistemde, sadece, düzenleyici bir rol üstlenmis olması;digeri de kisilerin gelecekleri ile kararlarda söz sahibi olmalarıdır. Katılımcı, hangiemeklilik sirketinin hangi fonuna, ne tutarda ve ne kadar süre prim ödeyecegine, süresonunda, birikimini nasıl degerlendirecegine kendisi karar verecektir.Tez içerisinde; Kanunda hiç düzenlenmeyen, fakat bireysel emeklilik sistemindemutlaka bulunması gereken hususlardan garanti fonu, sistemin tamamlayıcı degilalternatif bir sigorta olması gerekliligi, yatırımcının korunması gibi hususlar gerekçeleri ilebirlikte ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
Importance of personal pension system, its role in social security system, itscorporate structure, organization & functioning of the system, auditing, tax practices,penalty provisions, organizations and amendments that should be applied to thesystem are discussed in this study. Current legal problems could not be discussedsince system has recently begun operating therefore case law has not been writtenyet. Operation of the funds is also taken into discussion in the study because of theclose relationship of the system with finance and economy sectors.Personal pension system , that is the subject of the thesis, is admitted in termsof its role as a complement of current social security system, in directing the savingsof individuals to investment thus creating an extra income and rising the welfare,increase in employment rate by creating long term resources to the economy andhelping to the development.System is based on voluntary participation and a specified fee. System differsfrom current security system in two ways in terms of its operation. First one is theregulatory role of the state in the new system and other one is the involvement ofindividuals to the decisions about their future. Participant will decide on his/her ownto which fund of the which system how long & how much he/she will pay and how touse the savings at the end of the period.In thesis, subjects, that have not been regulated by the law yet but must beincluded in the system, like safety fund, the necessity of system?s existence as analternative , not a complementary solution, protection of the investors, have beendiscussed with their justifications.