Yabancı sermayeli kuruluşlarda pazarlama-satış dağıtım giderlerinin analizi
Analysis of the marketing-sales distribution expenses of the establishments with foreign capital
  1. Tez No: 207634
  2. Yazar: GÖZDE KATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
5 Haziran 2003 tarihinde 6224 sayılı Yabancı Sermayeyi Tesvik Yasası kaldırılarak, yerine 4875 sayılı Dogrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu yürürlüge girmistir. Yasanın ana amacı; yabancı yatırımların özendirilmesidir. 2003 yılında yürürlüge giren bu yasa ile yabancı sermayeli sirket sayısında artıs gözlenmektedir. Türkiye'de yabancı sermayeli sirketler çesitli sektörlerde faaliyet göstermektedirler. Yapılan çalısmada, deterjan ve kozmetik sektöründe yer alan yabancı sermayeli sirketlerin pazarlama satıs dagıtım giderlerinin analizi yapılmıstır. Özellikle reklam giderlerinin diger maliyet kalemleri içerisindeki yeri incelenmistir. Tezin amacı; deterjan ve kozmetik sektörlerinde faaliyet gösteren isletmelerde gerçek bir maliyet kalemi olan satısların maliyetinden daha fazla reklam gideri olustugunu, reklam gideri arttıkça isletmelerinde o oranda karlarının arttıgını ve bu sebeple bu tür isletmelerin maliyet kalemleri içerisinde en fazla yer tutan kalemin pazarlama satıs dagıtım gideri oldugunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
On 05 June 2003 the Foreign Capital Incentive Law No: 6224 was annulled and Direct Foreign Investments Law No: 4875 has been put into effect. The main purpose of the law is to encourage the foreign investments. With the concerned law which was put into effect in 2003, it is seen that the number of companies with foreign capital has increased. The companies with foreign capital in Turkey operate in various businesses. In the conducted study, the marketing and sales distribution of the companies with foreign capital in the detergent and cosmetics business have been analyzed. Particularly, the share of the advertisement expenses within the marketing items has been examined. The purpose of the thesis is to show that the advertisement expenses are higher than the cost of sales which is a real cost item for the entities operating in the detergent and cosmetics business, and that as the advertisement expenses increase, the profits of the concerned entities increase at the same rate and thus the marketing sales distribution expenses are the biggest item within the cost items in these entities.