Birey- örgüt uyumunun işe alım kararlarına ve işten ayrılma davranışa etkisi: Ampirik bir çalışma
The effects of person organization fit on hiring decisions and actual turnover: An emprical study
  1. Tez No: 523639
  2. Yazar: GÖZDE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLÇİN MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, personel seçme ve işe alım sürecinde Birey- Örgüt Uyumunun, işe alım tavsiye kararları, işe alım kararları ve işten ayrılma davranışı üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bu kapsamda değerlemeciler 205 adayı örgüte uyum açısından değerlendirmişler ve işe alma-almama tavsiye kararınını veri formu üzerinde işaretlemişlerdir. Adayların gerçekten işe alınıp- alınmadıkları (işe alma kararı) ve işten ayrılıp- ayrılmadıkları veri toplanan süre boyunca denek bazında takip edilerek veri formuna işlenmiştir. Veri seti SPSS programında regresyon ve korelasyon yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, değerlemecinin adaya ilişkin birey-örgüt uyum algısı, işe alımı tavsiye etme ve örgütsel işe alım kararları ile işten ayrılma davranışı arasında istatistiki olarak anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Çalışmanın kısıtları ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of person-organization fit (POF) on hiring recommendations of the recruiters and employees' actual turnover decisions in the selection and recruitment process. In this context, the recruiters evaluated 205 candidates in terms of person-organization fit (POF) and pointed out the recruitment recommendation decisions on the data sheet. The fact whether candidates are actually hired or not (organizational hiring decision) and whether they have left the job or not has been processed in the data form by being followed up on the subject basis during the data collection period. The data set was analyzed by using the regression and correlation methods in the SPSS program. Analysis results reveal that there are statistically significant relationships among interviewer's' fit perception, hiring recommendation, organizational hiring decisions, and actual turnover.