The impact of customer relationship management, key customer focus and knowledge management on organizational performance.
Müşteri ilişkileri Yönetimi, Kilit Müşteri Odaklılığı ve Bilgi Yönetiminin Organizasyonel Performansa Etkisi.
- Tez No: 890898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TINAZTEPE ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Rekabetçi pazarda zirvede kalabilmek için işletmelerin müşterileriyle güçlü ilişkiler kurmaya devam etmesi gerekir. Güçlü bir CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) stratejisi, olumlu müşteri ilişkilerinin geliştirilmesine, sürdürülmesine ve genişletilmesine yardımcı olur, bu da kurumsal performans seviyelerini yükseltir ve işletmenin bu potansiyeli gelire dönüştürmesine yardımcı olur. Bu çalisma Müşteri ilişkileri Yönetimi (CRM) arasındaki karmaşık ilişkiyi araştırmaktadır. Anahtar Müşteri Odaklılık, Bilgi Yönetimi ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBi'ler) performans sonucu. Araştırmanın amaciıCRM strateileri arasindaki etkileşimleri anlamaktır. KOBi'lerin kullandığı Temel Müşteri Odaklılığı ve Bilgi Yönetimi ve bu stratejilerin kurumsal performansın üstün standartlarını nasıl etkilediği ve bunlarla nasıl bağlantılı olduğu. Katılımcılar KOBi'lerin işgücünden seçilmistir ve ayrıca çalışmayı geliştirmek için çok çeşitli birincil ve ikincil veri kaynakları kullanılmıştır. Sonuçlar, KOBi'lerde CRM'in benimsenmesi, önemli müşterilere odaklanma, bilgilerin yönetilmesi ve gelişmiş Organizasyonel Performansın anlamlı ve olumlu bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma, CRM, Anahtar Müşteri Odaklılığı ve Bilgi Yönetiminin organizasyonel başarıyı arttırmada oynadığı önemli rolü vurgulamakta ve uzun süreli ve karşılıklı fayda sağlayan müşteri bağlantıları kurmak için tasarlanmış eğitim ve gelişim programlarına yatırım yapmak için koordineli çabalar önermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to stay at the top of the competitive market, businesses must continue to build strong relationships with their clients. A strong CRM (customer relationship management) strategy aids in the development, maintenance, and expansion of positive customer relationships, which raises organizational performance levels and helps the business turn this potential into income. The present study explores the complex correlation between Customer Relationship Management (CRM), Key Customer Focus, Knowledge Management and the performance results of small and medium-sized enterprises (SMEs). The purpose of the research is to understand the interactions between the CRM strategies, Key Customer Focus and Knowledge Management that SMEs use and how those strategies affect and connect to superior standards of organizational performance. Participants were chosen from SMEs' workforces and also, to enhance the study, a wide range of primary and secondary data sources were used. The results show that CRM adoption, focusing on important customers, managing information and improved Organizational Performance in SMEs are significantly and favorably correlated. Furthermore, the study highlights the important part that CRM, Key Customer Focus and Knowledge Management plays in promoting organizational success and recommends coordinated efforts to invest in training and development programs designed to build long-lasting and mutually beneficial customer connections.