Finansal varlıkları fiyatlama modeli ve İmkb uygulaması
Capital asset pricing model and its application in istanbul stock exchange
- Tez No: 207706
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL KONURALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Finans teorisinde finansal varlıkların fiyatlanmasında ve buna baglı olarak davarlıkların getirilerini açıklamaya yönelik iki temel fiyatlama modeli bulunmaktadır. Bumodeller Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli (FVFM) ve Arbitraj FiyatlamaModeli'dir. Bu çalısmanın amacı sermaye pazarı denge modeli olarak da bilinenFVFM'nin ülkemizde geçerliligini arastırmaktır.FVFM, sistematik risk; yani beta katsayısı ile beklenen getiri arasındaki iliskiyirekabetçi bir sermaye piyasasında inceleyen bir denge modelidir. Bu model finansalvarlıkların fiyatlandırılmasında çok önemli bir yere sahiptir.Çalısmada öncelikle risk ve getiri gibi temel kavramlara yer verildikten sonra,portföy yönetimi yaklasımlarından olan geleneksel ve modern portföy yönetimi elealınmıs; modern portföy kuramı'nın üzerine kurulan sermaye piyasası kuramı anlatılmısve daha sonra bu çalısmanın esas konusu olan FVFM üzerinde ayrıntılı olarakdurularak; bu modelin varsayımlarına, alternatif formlarına, modeli test etmek içinyapılan çalısmaların önemlilerine, modelin kullanım alanlarına ve elestirisinedeginilmektedir.Uygulama bölümünde, MKB' den rastgele olarak seçilen 33 tane hisse senediile aylık verilerle 1995 ? 2004 yılları arasındaki dönem için modelin kurucularındanolan John Lintner'in modeli test etmek için kullandıgı iki etaplı regresyon yöntemiylemodel ülkemizde test edilmeye çalısılmıstır.Arastırma sonucunda bulunan bulgular Lintner'in FVFM'yi test etmek içinkullandıgı yöntemin ülkemizde uygulanmasının pek de basarılı olmadıgınıgöstermektedir; yani bu yöntemin ülkemizde uygulanması sonucunda hisse senetlerininfiyatlarının olusumunda; buna baglı olarak da beklenen getirilerinin belirlenmesindedogru sonuçlar alınamamıstır.
Özet (Çeviri)
Capital Asset Pricing Model and its Application in Istanbul StockExchangeThere are two main asset pricing models that explain capital asset pricing andstock returns in financial theory. These ara Capital Asset Pricing Model (CAPM) andArbitrage Pricing Model. The purpose of this study is to search the validity of CAPM,which is also known as the capital market equilibrium model, in our country.CAPM is an equilibrium model that explores the relation between betacoefficient and expected return in a competitive capital market.In this study, after the description of risk and return concepts have been given,the traditional and modern portfolio management as the portfolio managementapproaches have been taken into consideration. Then capital market theory that isestablished on modern portfolio theory is explained. After this; the emphasis is given tothe main study factor, CAPM. We are concerned with CAPM?s assumptions, alternativeforms, the fundemantel studies to test the model, the fields that the model is used and itscriticisms.In the application section, John Lintner?s two stage regression method is triedto be tested in Turkey by using the monthly data of randomly selected 33 equities fromIstanbul Stock Exchange over the 1995 ? 2004 period.The findings of the study have shown that Lintner?s method to test CAPM isn?tso appropriate to our country. The application of this method in Turkey hasn?t clarifiedthe formation of the share prices and determination of the expected return due to pricingof the share.