İnsan kaynakları yönetimde kariyer planlamanın çalışanın motivasyonu üzerine etkisi
The effect of career planning on the employee's motivation in human resources management
  1. Tez No: 207705
  2. Yazar: AYŞE GÖZDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TINAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Günümüzde isletmeler, küresellesme ve teknolojik gelismelerin beraberindegetirdigi yeni dünya kosullarına uyum saglamak ve global rekabet ortamında ayaktakalabilmek için maksimum verimlilik düzeyinde çalısmak zorundadır. sletmelerdeverimliligi etkileyen en büyük faktörün insan oldugunun anlasılması üzerine, bireyinmotivasyonuna yönelik yaklasımlar her geçen gün artmakta ve yenilenmektedir.Çalısma yasamında ortaya çıkan bu degisimler, isletmeler için insan kaynaklarıyönetimini vazgeçilmez hale getirirken; kariyer planlama ve islevine yönelik konuları daönemli bir alt fonksiyon olarak ön plana çıkarmıstır.sletmelerin rekabette üstünlük saglaması, çalısanların en iyiyi yapacakmotivasyona sahip olmasına baglanmaktadır. Bu baglamda isletmeler; basarılıolabilmek, çalısanlarının motivasyonunu ve devamlılıgını saglayabilmek, verimlilikleriniartırarak örgütsel amaçlara ulasabilmek için kariyer planlama uygulamalarına önemvermek durumundadır.Kariyer planlamanın çalısanın motivasyonu üzerine etkisini saptamaya yönelikolarak yapılan bu çalısma, genis literatür arastırması ve otomotiv sektöründe biruygulamadan olusmaktadır.Arastırmanın örneklem grubunu; otomotiv sektöründe faaliyet gösteren dörtkurumsal isletmenin, çesitli pozisyonlarda faaliyet gösteren çalısanları olusturmaktadır.sletme içerisinden rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen, 105 denek tarafındancevaplandırılan anket sonuçları, ?ki kare? yöntemiyle degerlendirilmis veyorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Today business enterprises have to work in maximum capacity to adapt to thenew world order created by globalisation and technological developments and tosurvive in a globally competitive market. After it has been understood that the mostimportant factor that effects the productivity in an establishment is the human factor,the approaches towards personal motivation started to increase day by day. With thesechanges in the work environment, human resources management came to carry agreat importance; career planning and its functions are having more effect in peopleslives each day.In the new global world order where human resources management has astrategic importance, business enterprises have to give great importance to careerplanning in order to be successful, to motivate its workers, to achieve organizationalgoals by increasing their productivity and to have an advantage in this competitiveenvironment.This study has been carried out to confirm the effects of career planning onmotivating the employees. It consists of a wide research and an applied study in theautomotive industry.The sample of the researh is made in four automotive companies by differentposition employee. The research, answered by 105 employee is realized by themethod of ?two square?.