Zur Problematik der interkulturellen Identitätsbildung von türkischen Migrantenkindern in der Bundesrepublik.
Federal Almanya Cumhuriyeti'nde Yaşayan Türk Göçmen Çocuklarının Kültürlerarası Kimlik Oluşumu Sorunu Üzerine.
- Tez No: 823962
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜRGEN ZIMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Almanca
- Üniversite: Freie Universität Berlin
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Almanya'da geri dönecekleri düşünülen, özellikle Türk kökenli birinci kuşak göçmenlerin çocukları, okula başlamalarıyla birlikte Alman siyasetinin odağına girmişlerdir. Bu çocuklar önce yabancılar pedagojisi, ardından kültürlerarası pedagoji adı altında yürütülen programlara tabi tutulmuşlardır. Gerek yaklaşım gerekse içerik bakımından aynı uygulamaları öngören bu programlar, Türk çocuklarının sosyo-kültürel alandaki geri kalmışlıklarını kompanze etmeyi amaç edinmişlerdir. Söz konusu geri kalmışlığın temel nedeni olarak Türk kültürü içinde yetişmeleri görülmüştür. Bu görüşü tutarlı kılmak için Türk kültürüne dair yapılan etnosantrik bakış açısına sahip bilimsel çalışmalardan yararlanılmış aynı zamanda statik bir kültür ve kimlik kavramından hareket edilmiştir. Böylelikle Alman kamuoyunda Türk çocuklarının iki kültür arasında sıkışarak kimlik bunalımı içinde bulundukları ve topluma adapte olamadıkları savı egemen kılınmıştır. Nitel araştırma yöntemine dayalı bu araştırma göçmen çocuklarını postmodern kimlik kuramı üzerinden değerlendirmiştir. Almanya'da yetişen ikinci kuşak Türk çocuklarıyla yapılan görüşmeler, onların göç geçmişi bulunmaları nedeniyle çoklu, akışkan ve hareketli bir kimliğe sahip olduklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Children of first-generation immigrants, especially those of Turkish origin, who were thought to return to Germany, became the focus of German politics when they started school. These children were first subjected to programs carried out under the name of“foreigners' pedagogy”and then under the name of“intercultural pedagogy”. These programs, which envisage the same practices in terms of both approach and content, aim to compensate for the socio-cultural backwardness of Turkish children. The main reason for this backwardness was seen as their upbringing in Turkish culture. In order to make this view consistent, scientific studies with an ethnocentric perspective on Turkish culture were used, and at the same time, a static concept of culture and identity was used. Thus, the claim that Turkish children are stuck between two cultures, have an identity crisis and cannot adapt to society has become dominant in the German public. This research, based on qualitative research method, evaluated immigrant children through postmodern identity theory. Interviews with second-generation Turkish children growing up in Germany revealed that they have multiple, fluid and mobile identities due to their migration background.