The relationship between openness to change and employees' perception of organizational routines and the effects of empowerment
Değişime açıklık ve çalışanların örgütsel rutinleri algılamaları arasındaki ilişki ve yetkilendirmenin etkileri
  1. Tez No: 207737
  2. Yazar: MİRAY KANAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ ERDEM ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu arastırma, örgütsel rutinlerin degisimin kaynagı olabilecegi yönünde gelistirilen modellerden yola çıkılarak yapılmıstır. Rutinler literatürde duraganlıgın ve ataletin sebepleri olarak görülse de Feldman ve Pentland'ın (2003) öne sürdügü performatif modelde, rutini yerine getirenlerin farklı düsünce yapılarına, tecrübelere, isteklere sahip kisiler olması rutinlerde içsel bir dinamik olusmasına neden oldugu gündeme gelmektedir. Ayrıca ideallerden, planlar, planlardan aksiyonlar, aksiyonlardan ise sonuçlar dogmaktadır. Eger yerine getirilen rutin dogru sonuca ulastırmadıysa rutini yerine getiren çalısan eger yeterli yetkiye sahip ise daha dogru bir sekilde rutini gerçeklestirme yolları arayabilir. Bu noktada çalısanın degisime açık olması önem kazanmaktadır. Kırktan fazla sirketin Yurtiçi ve Yurtdısı Satıs-Pazarlama departmanlarında 181 kisiye uygulanan çalısma sonucunda kisilerin degisime pozitif bakısı ve rutinleri sıkıcı olarak algılamamaları arasında pozitif iliski bulunmustur. Kisilerin degisime negatif bakısıyla rutinleri sıkıcı algılamaları arasında ise herhangi manidar bir iliskiye rastlanmamıstır. Yetkilendirme sartlı degisken olarak sadece isin anlamlılıgı konusunda rol oynamıstır. Yetkilendirmenin diger boyutları sartlı degisken etkisine sahip olmamakla birlikte bagımsız degisken olarak çalısanın rutinleri algılamasını etkilemektedir. Bu arastırma sonucunda, sirketlere önerilen örgütsel rutinleri rutin olmaktan kurtarabilmek için degisime açık çalısanları istihdam etmeleri ve onlara bu özelliklerini hayata geçirebilmeleri için gerekli yetkiyi vermeleridir. Bu sekilde örgütsel rutinlerdeki küçük degisimler organizasyonun sürekli iyilesmelerine yardımcı olacak ve çagı daha kolay takip etmelerini saglayacaktır.
Özet (Çeviri)
Environment is rapidly changing and the organizations? existence depends on their follow-up and adaptation to this rapid change by succeeding continuous improvement. Organizational routines are central features of human organizations and explanatory mechanisms through which most of the work performed. The general tendency of the literature is to reinforce the understanding of the routines as stable and unchanging. Some new theories indicate the possibility of change in routines; even concern the routines as sources of change by emphasizing the importance of agents. In order to reconceptualize organizational routines as a source of change, the openness to change of the agent and the degree of empowerment should be considered as other variables of the model. This thesis aims to analyze the relationship between the openness to change (OTC) of the employee and employee?s perception of organizational routines and in addition to investigate the effects of empowerment. The study has been conducted to 181 employees in more than 40 companies? Domestic and Foreign Sales and Marketing departments. The results have revealed that positive approach to change and perception of routines have a significant positive relation and only one subdimension of empowerment ?meaning- acts as moderator. On the other hand, it has been found that there is no significant relation between negative approach to change and perception of routines.