Yoksulluk olgusuna kavramsal bir bakış
Conceptualization of poverty
- Tez No: 207742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ BAHÇEKAPILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yoksulluk, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin her biri için önemini koruyan problemlerden biri olmaktadır. Kimi araştırmacılara göre özellikle küreselleşme süreci, yoksulluğun etkilerini ağırlaştıran bir etkiye sahiptir. Tezin ilk bölümünde, yoksulluğu doğru bir şekilde anlayabilmek adına yoksulluğa ilişkin literatürde yer alan kavramlara değinilmiştir.Yoksulluğu objektif bir şekilde tanımladığımız gibi, yoksulluğu yaşayan bireylerin kendi durumlarını nasıl algıladıklarına ilişkin düşüncelerine önem veren subjektif yoksulluk şeklinde de tanımlayabiliriz. Mutlak-göreli, objektif-subjektif, kronik-geçici tanımlarından hangisini temel alarak yoksulluğu tanımlıyorsak; analiz sonuçlarından elde edilen yoksulluk düzeyi de o kadar farklı olacaktır. Yoksulluk çizgileri, yoksul olanı yoksul olmayanlardan ayırmamızı sağlayan analizin en kritik unsurlarından biridir. Kimlerin yoksul olduğunu bilmek, bu kişilere yönelik olarak yapılacak yardım ve desteklerin hedeflenilmesini kolaylaştıracaktır. Yoksulluk analizindeki veri elde edilebilir, güvenilir olmalıdır.Analiz birimi olarak birey, aile ya da hanehalkı seçilebilir. Yoksulların sayısını hesaplamak üzere, en basitinden en karmaşığına kadar çalışmalarda kullanılan endekslerin ne olduğu belirtilmiştir. Belirtilen tanım ve yöntemler referans alınarak, Türkiye için hem ulusal hem de uluslar arası düzeyde yapılmış çalışmalara değinilerek, Türkiye'deki yoksulluk düzeyi gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty is a multi-dimensional phenomenon.It has been the most attractive research field of economics through last decade. Most of the studies were aimed to show the number of poor people and understand the determinants of poverty There are so many conceps of poverty like absolute, relative, objective and subjective. It can be seen in many ways from normative judgements to individual perceptions. We can obtain different research results according to the poverty concept that we have in our hands. The most crucial part is to establish a poverty line in our research.The main purpose of setting a poverty line is to separate the poor people from the noon-poor.It is very important to know how many poor people we have in order to help them. There are different ways to alleviate and eradicate the poverty.We should really know the causes and determinants of poverty in order to be successful. Several indexes from the most simple one to the most complicated ones can be used to calculate the number of poor people. According to the concepts and methodologies mentioned on the thesis, it was aimed to show all the poverty studies of Turkey which was done both Turkish and other researchers to .