Sermaye temelli olmayan stratejik işbirlikleri (kontrata dayalı bir stratejik işbirliği modeli)
Non-equity strategic alliances (a model of a contract based strategic alliance)
  1. Tez No: 207767
  2. Yazar: AYŞEGÜL YOZGAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT ŞADİ CAN SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son on senede yönetim literatüründe ön plana çıkmıs ve rekabet avantajı elde etmek veya sürdürmek isteyen isletmelerin de çok sıkça kullandıkları bir yöntem ve hatta örgüt yapısı olan stratejik isbirlikleri sermaye temelli ve sermaye temelli olmayan stratejik isbirlikleri olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Degisen müsteri taleplerine ve teknolojik degisimlere en hızlı, en az riskli ve en ekonomik sekilde cevap verebilecek en esnek yapıya sahip isbirlikleri sermaye temelli olmayan isbirlikleridir. Bu tarz isbirligi basarısı taraflar arasında temelde bes alanda uyumlu beraberlige baglıdır. Stratejik uygunluk, örgütsel uygunluk, kültürel uygunluk, operasyonel uygunluk ve insan kaynakları uygunlugu isbirligini basarıya götürmektedir. Bu çalısmada stratejik isbirliklerinin olusma nedenleri, türleri, özellikleri, avantaj ve dezavantajları, basarılı olma yolları ve basarısızlık sebepleri detaylı bir sekilde ortaya konulmustur. Konuya iliskin yazın incelendikten sonra bugüne kadar yapılmıs çesitli çalısmaların bütüncül bir bakıs açısıyla ele alınması ile özgün bir ?Stratejik sbirligi Karar Modeli? gelistirilmistir. Daha sonra uluslararası bir otel zinciri ile ulusal bir gayri menkul yatırım ortaklıgının basarılı bir sekilde gerçeklestirdigi sermaye temelli olmayan stratejik isbirligi türü olan yönetim sözlesmesi süreci akıs diyagramları detayında açıklanmıstır. Son olarak da, gerçeklesen isbirligi gelistirilen modele uygulanmıs ve isbirliginin FÜTZ ve PEST analizleri yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the past ten years companies have increasingly developed strategic alliances as a method and moreover as an organizational structure to gain or sustain a competitive advantage. Strategic alliances are mainly divided into two groups, as equity and non-equity alliances in the management literature. Non-equity alliances having the most flexible structure are the fastest, less risky and most cost saving alliances that can easily respond the rapid changes of customer requests and technological developments. The success of these kinds of alliances requires a good fit among the partners in five main areas; strategic fit, organizational fit, cultural fit, operational fit and human fit carries the alliance to success. This study lays out the foundation reasons, types, specifications, advantages and disadvantages, key factors of success and basic failure reasons of strategic alliances in detail. Furthermore, after gathering as much as information concerning alliances and a comprehensive literature review, a ?Strategic Alliance Decision Model? has been created and then the process of the successful management contract, one of the non-equity alliance types, between an international hotel chain and a local construction company has been explained by a detailed flow chart diagram. In the final part, the created model has been tested on the alliance process. SWOT and PEST analyses of the strategic business alliance have been performed.