Interpersonal conflict handling styles: the role of ethical approaches
Kişilerarası çatışma yönetimi: Etik eğilimlerin rolü
  1. Tez No: 207802
  2. Yazar: OZAN NADİR ALAKAVUKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ARBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Faklı akademik disiplinler tarafından incelenmekte olan çatışma kavramı örgütsel bağlamda yapılan çalışmaların da kapsamı içinde yer almaktadır. Örgütlerde çatışma; örgütler arası, bölümler arası ve kişilerarası gibi farklı düzeylerde yaşanabilmektedir. Kişilerarası çatışma farklı yönleri açısından çalışılırken (çatışmanın yoğunluğu, fonksiyonel olup olmaması gibi), çatışmanın yönetimi ile ilgisi açısından çatışma yönetim stilleri benzer çalışmaların ana konularından biri olmuştur. Çok sayıda çalışmanın sonucu olarak çatışma yöntemleri iki boyut doğrultusunda (kendi için ilgi; karşı taraf için ilgi) beş farklı stille (işbirliği yapma, karşı tarafa uyma, uzlaşma, kaçınma ve karşı tarafı zorlama) tanımlanmıştır. Etik eğilimler ve çatışma yönetim stilleri etik kaygıların temel bir çatışma kaynağı olma potansiyeline karşın çok az çalışılmış bir konudur. Bu çerçevede bu çalışma günümüzde ahlaki sorunların giderek artan önemini de dikkate alarak çalışmanın argümanını bireylerin etik yaklaşımları ile çatışma yönetim stilleri arasındaki ilişkinin sorgulanması üzerine kurmuştur. Çalışmada, ahlaki yaklaşım ve çatışma yönetim stilleri ilişkisi deontolojik yaklaşım (kişinin eylemlerinin ne dereceye kadar kendi görev anlayışı ile tutarlı olduğu ve evrensel prensiplere uyduğu), etik egoizm yaklaşımı (kişinin ne dereceye kadar sürece dâhil aktörlerin çıkarına dayalı eylemlerde bulunduğu) ve görecelilik yaklaşımı (bir eylemin ne dereceye kadar belli bir kültüre/ülkeye/inanç sistemine göre kabul edilebilir olduğu) ele alınarak üç etik eğilim çerçevesinde incelenmiştir. Benzer bir durum yaratma amacıyla etik bir çatışma içeren senaryo ile birlikte, adapte edilmiş Çokboyutlu Etik Ölçeği ve Rahim'in Örgütsel Çatışma Envanteri ? II ölçüm aracı olarak Türkiye'de devlet üniversitelerinde çalışan 426 akademik personele uygulanmıştır. Kabul edilebilir 373 kişilik örneklem ile yapılan analiz sonucunda kişilerin etik eğilimlerinin tercih edilen çatışma yönetim stilini açıklamada etkisi olduğu ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Conflict which has been studied by different academic disciplines has also been one of the main focuses of research conducted within the context of organizations. Conflict in organizations may be experienced at different levels such as interorganizational, interdepartmental and interpersonal. While conflict at interpersonal level has been studied with different aspects (i.e. amount of conflict intensity, functional/dysfunctional), conflict handling styles due to its relevance in managing conflict has been one of the main concern of such studies. Traditionally five conflict handling styles (integrating, obliging, compromising, avoiding and dominating) with two dimensions (concern for self and concern for other) are defined as a result of immense number of research. The relationship between ethical approaches and conflict handling styles have been studied rarely even though ethical concerns would be a significant source of conflict potential. With this frame, taking into consideration the increasing importance of ethical issues currently, this study provides the main argument as whether there is a relationship between ethical orientations of individuals to ethical approaches and their tendency to choose one of the conflict handling styles. In the study the relationship between ethical orientations and conflict handling styles are analyzed within the framework of three ethical approaches as deontology (the extent to which an action is consistent with an individual?s duties or unwritten universal principles), ethical egoism (the extent to which one chooses an action based on maximizing interests of relevant actors) and relativism (the extent to which an action is considered acceptable in a culture/country/belief system). Using an ethical conflict scenario as a simulator an adapted Multidimensional Ethics Scale (MES) and Rahim?s Organizational Conflict Inventory-II (ROCI-II) were applied as a measurement instrument to 426 academic staff from Turkish public universities. With a valid sample of 373 academic staff, the results indicated that orientations in all three ethical approaches did have a potential in explaining the preferred conflict handling style.