Çalışanların çatışma yönetim tarzları ile sosyal becerileri arasındaki ilişkileri analiz etmeye yönelik bir çalışma
A study to analyze the relationship between employees 'conflict management styles and social skills
  1. Tez No: 555816
  2. Yazar: SAMİ ONUR GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ORDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, çalışanların çatışma yönetim tarzları ile sosyal becerileri arasındaki ilişkiler analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın amacı, çalışanların çatışma yönetim tarzları ile sosyal becerileri arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, bir bankanın genel müdürlüğündeki bilgi teknolojileri bölümlerde çalışan ekipler, örneklemini ise bu ekiplerde alanlarında uzman olan 62 çalışan oluşturmuştur. Banka politikaları gereği çalışılan ekip haricinde bilgi toplanamamış bu nedenle demografik bilgiler çalışmaya eklenememiştir. Araştırma nicel bir araştırmadır. Tarama deseni kullanılmıştır. Veri toplamak için, Rahim'in (1983) geliştirdiği“A Measure Of Styles Of Handling Interpersonal Conflict”isimli çalışmadan alınan“çatışma yönetimi tarzı ölçeği”ile Silvera, Martinussen ve Dahl'ın (2001) geliştirdiği“The Tromsø Social Intelligence Scale, a self-report measure of social intelligence”isimli çalışmadan alınan“sosyal zekâ ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 istatistik paket programına girilmiş ve istatistiksel çözümlemeler bu program yardımıyla yapılmıştır. Sosyal zekâ boyutları ile çatışma yönetimi tarzları arasındaki ilişkinin yönünü ve büyüklüğünü saptamak için Pearson korelasyon analizi, araştırmaya katılan ekiplerin çatışma yönetimi tarzlarının, sosyal zekâ boyutlarına göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığını anlamak için tek yönlü varyans analizi (Anova Testi) tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; ekiplerin sosyal farkındalık ve sosyal beceri boyutlarının birbirine yakın ortalamalarda çıktığı, yaşadıkları çatışmaları yönetirken en fazla kullandıkları tarzların sırasıyla iş birliği, uzlaşma, vazgeçme, kaçınma ve zorlama olduğu saptanmıştır. Korelasyon analizinde, sosyal zekâ alt boyutu olan sosyal farkındalığın, çatışma yönetimi boyutlarından kaçınma, vazgeçme ve zorlama boyutları ile anlamlı ve negatif bir ilişki içinde olduğu; sosyal becerinin ise uzlaşma ve iş birliği ile anlamlı ve pozitif bir ilişki içinde olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyse the relations between styles of handling conflict and social skills of personnels. The aim of the study is to show up how the relation between styles of handling conflict and social skills of the personnels. Teams which work in information technologies in general management of a bank form the population and 60 personnels in the teams who are specialists in their field form the sample. As the bank policies, except for the worked team no information is collected and therefore demographic information couldn 't be added. This study is a quantitive research. Raster pattern is used. ''Scale of handling conflict styles'' which is taken from a study developed by Rahim (1983) and named '' A Measure of Styles of Handling Interpersonal Conflict'' and '' social intelligence scale '' which is taken from a study developed by Silvera, Martinussen and Dahl (2001) and named“The Tromsø Social Intelligence Scale, a self-report measure of social intelligence”are used in order to collect information. The data are entered into SPSS 22.0 statistics packaged software and the statistical analysis is made by means of that program. In order to determine the size and the direction of the relation between social intelligence dimension and the styles handling conflict, pearson correlation analysis and in order to understand whether or not the styles of handling conflict of the teams participated in the research change significantly in terms of statistics according to social intelligence dimensions, one-way analysis of variance (Anova) are used. At the end of the research, it is determined that social awarness social skill size of the teams are close, and respectively cooperation, temporisation, dispensation, avoiding and force are the most used ways when handling conflict. In correlation analysis, it is shown up that social awarness which is a sub-dimension of social intelligence, is in a negative and significant relation with styles of handling conflict avoiding, dispensation and force, and the social skill is in a positive and significant relation with coopeeation and temporisation.