The contemporary reading of edith wharton: The inner chambers of the age of innocence
Edıth wharton'ın çağdaş okuması: Masumiyet çağının gizli odaları
- Tez No: 207836
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YEŞİM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Her toplum, tarihinde; umursamazlık, abartı, refah ve sınırsız enerjiyi kapsayan bir dönem barındırmaktadır. Böyle bir tarih bölüğü de Amerikan toplumunda açıkça Yaldızlanmış Çağ adı altında yer almaktadır. Edith Wharton Masumiyet Çağı adlı eserinde 1870'lerden başlayan ve 1920'li yıllara uzanan bu dönemi tüm çıplaklığıyla yansıtmıştır. Bu çalışmanın amacı, yazıldığı dönemden bu yana yapısal okumaların egemen olduğu metnin, yapı bozucu, yeni tarihselci ve post-yapısalcı okumaların sonucunda tamamen farklı ve bugüne dek keşfedilmemiş anlamlar içerdiğini kanıtlamaktır. Bu çok sesli yeniliği açıklamak amacıyla romanda, metne paralel olarak tarihsel dönem, Amerikan sosyal tarihi ve belirli karakterler üzerinde yoğunlaşılmıştır. Sonuç olarak, bugüne dek metin ve yazar ile ilgili varılan sonuçların aksine, Amerika'dan kopuk olduğu ve metninde gerçek Amerika'yı yansıtmaktan uzak olduğu iddia edilen Edith Wharton'ın aslında birçok yazarın aksine, tüm çıplaklığıyla Amerikan gerçeğini yansıttığı gözlemlenmektedir. Bir Birinci Dünya Savaşı sonrası romanı olan, Masumiyet Çağı'nın, bencillikten öteye gidemeyen bir çocukluk parodisi olduğunu iddia eden profesyonel eleştirmenlerin aksine, Amerika'nın kuruluş döneminden bu yana tutunduğu ilkelerin birer birer nasıl yıkıldığını yansıttığı sonucuna varılmıştır. Çalışma sonucunda ortaya çıkan gerçek, fırsatlar ve özgürlükler ülkesi olarak bilinen
Özet (Çeviri)
With its limitless prosperity, hyperbole, indifference, and energy, The Gilded Age is one of the few significant periods that highlights the realities of American culture. In addition, Edith Wharton is one of the few novelists, who had the potential to turn the era into flesh and blood. The subject of this study is to indicate the inner chambers of The Age of Innocence(1920), and the secret meaning of the novel. To disclose this multi vocal innovation, parallel to American history, the text is examined from the perspectives of poststructuralism, new-historicism, and deconstruction. In conclusion, the study aims to illustrate how appearences are seldom synonymous with realities. Hence, contrary to structural readings, The Age of Innocence proclaims the reality that The Gilded Age, which is represented in the novel, apparently portrays America, not the glorification of Europe against America, a house of cards, based upon artificial realities