Türkiye Azerbaycan dış ticaret ilişkileri ve Türk firmalarının yatırımları
Turkey Azerbaijan foreign trade relations and Turkish companies
- Tez No: 207844
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
1991 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra Azerbaycan Cumhuriyeti serbest piyasa ekonomisini ve dışa açık büyüme stratejisini benimsemiştir. Özellikle de petrol anlaşmalarının etkisiyle ticari ilişkileri güçlenmiş ve önemli miktarda doğrudan yabancı sermaye yatırımına ev sahipliği yapmayı başarmıştır. Çalışmamın ilk bölümünde ilk olarak Sovyetler dönemi ülkenin ekonomik durumu ve bağımsızlığını kazandıktan sonraki dönem Azerbaycan'daki ekonomik yapı, ve bu dönemle başlayan yukarıda belirtildiği gibi 1990'lardan sonrasına rastlanan Azerbaycan'daki ekonomik gelişmeler incelenmiştir. İkinci bölümde ise bağımsızlığı kazandıktan sonra Azerbaycan ile Türkiye arasında değişik sektörlerde başlatılan işbirlikleri incelenmiş ve ticari ilişkileri ele alınmıştır. Özellikle iki ülke arasında ithalat ve ihracat ürünleri üzerinde durulmuş ve yıllara göre diğer ülkelerin ticari pay oranlarıyla karşılaştırmalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise Azerbaycan'da yabancı yatırım faktörleri, yabancı sermaye yatırımı çekmek için uygulanan politikalar ve yabancı sermaye yatırımlarının dağılımına yer verilmiş, ve Türkiye'nin Azerbaycan'a olan yatırımları ve GSMH'a yaptığı katkı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After gaining its independency in 1991 Azerbaijan Republic has adapted the strategy of growing to the outer market and the free market economy. Trading relations strengthened especially due to the affect regarding petrol agreements and hosted a very important amount of foreign capital investments. On the first chapter of the study we observed the economic situation of the country during the period of the Soviet and the economic structure of Azerbaijan after gaining the independency plus the developments of the economic structure in Azerbaijan after 1990. On the second chapter, the collaboration in different sectors and trade relations between Azerbaijan and Turkey have been handled after the gaining of independency in Azerbaijan. Especially the import and export products between the two countries have been evaluated and the comparison was made with the other countries economic share proportions. On the third chapter foreign investment factors, the applied politics to draw foreign capital investments, the dispersion of foreign capital investments, the investments made to Azerbaijan by Turkey and the contribution of GSMH has been studied.