Türkiye'de ekonomik büyüme ve işsizlik
Economic growth and unemployment in Turkey
  1. Tez No: 207850
  2. Yazar: MEHMETCAN TÜRKÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ERDUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Fordist dönemde, ekonomik büyüme sonrasında gelirin bölüşüm biçimi, mal ve hizmet talebini artırmaktaydı. Ulusal sınırlar içinde sağlanan sermaye birikimi yatırımları uyarmaktaydı. Böylece, büyüme işsizliği azalmaktaydı. Günümüzde, yani post fordist dönemde, ekonomik büyümeyle işsizlik bir arada görülmektedir. Küreselleşmeyle birlikte, katma değer yaratma süreci ve bölüşüm dönüşmüştür. Gerçekten, üretim bir katma değer zinciri içinde gerçekleşirken, katma değerin yaratıldığı ve paylaşıldığı merkezler farklılaşmaktadır. Böylece, üretim ilişkileri ulusal sınırları aşarken, işgücü piyasasının düzenlenme amacı ve biçimi de değişmektedir. Ayrıca, dışa açılma sonucunda, gerçek sektör ve işgücü piyasası mali piyasalara daha bağımlı hale gelmektedir. Sonuçta, sermaye hareketleri spekülatif bir büyüme eğilimine neden olurken, gerçek sektörde yaratılan katma değer artışı ulusal sınırlar içinde kalmadığı ve yatırıma dönüşmediği için, işsizlik artmaktadır. Bu bağlamda, çalışma günümüzde Türkiye'de ekonomik büyüme ve işsizlik arasındaki ilişkiyi çözümlemeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde, ekonomik büyüme ve işsizlik tanımlanmaktadır. İkinci bölümde ise, küresel ekonomide büyümenin gerçekleştirilmesi ve işgücü piyasalarına etkisi betimlenmektedir. Özellikle, mali piyasalar, küresel katma değer zinciri ve zincir içindeki rekabet üzerinde odaklanılmıştır. Böylece, küresel ekonomideki katma değer akışı izlenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de ekonomik büyüme ve işsizlik arasındaki ilişki sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Fordist era, the form of the income distribution after the economic growth raised the demand for commodities and services. In the meantime, the capital accumulation in the national borders stimulated the investments. Thus, growth alleviated unemployment. Nevertheless, in the post-fordist era, economic growth and unemployment occurs concomitantly. Throughout globalization, the valueadded creating process and the distribution of the value-added have been transformed. As a matter of fact, while production is materialized in a value chain, the centers where value-added is created and distributed are driven away spatially in the globe. Hence, the relations of production exceed the national boundaries, and thus the purpose and form of labour market regulation have been adjusted. On the other hand, on the evidence of openness, real sector and labour market became more dependent on the financial markets. Consequently, capital flows cause a speculative growth path and unemployment rises, for the value-added increase created in real sector does not accumulate in the national borders and, thus, is not reinvested. In this context, this thesis aims to analyze the relation between economic growth and unemployment. In the first chapter, concepts of economic growth and unemployment are defined. In the second, the realization of the economic growth in global economy and its effects on labour markets are described. Especially, it is focused on financial markets, global value chain and competition in the chain. Finally, in the third chapter, the relation between economic growth and unemployment in Turkey is problematized, while valueadded flows in global economy are scrutinized.