The adequency of training and development programmes of Turkish civil defense search and rescue technicians: Istanbul sample
Türk sivil savunma arama ve kurtarma teknisyenlerinin eğitim ve geliştirme programlarının yeterliliği: İstanbul örneği
  1. Tez No: 207894
  2. Yazar: NİHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Artan olagan dısı durumlar ve afetler sonucunda nitelikli arama ve kurtarma teknisyenlerinin önemini de artırmaktadır. Egitim ve gelistirme programları ise nitelikli arama ve kurtarma teknisyenleri için önemli göstergelerdir. Bu gerçegi göz önüne alarak, bu çalısma Türk Sivil Savunma arama ve kurtarma teknisyenlerinin egitim ve gelistirme programlarının yeterliligi üzerine odaklanmaktadır. Çalısma öncelikle isletmeler ve afetlerle ilgili organizasyonlar için egitim ve gelistirme programlarının literatürünü gözden geçirmektedir. kinci olarak, arama ve kurtarma kavramı, Türk Sivil Savunma organizasyonu, yapısı, sorumlulukları ve teknisyenlere verilen egitimler arastırılmaktadır. Son olarak, Türk Sivil Savunması stanbul Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlügü örnekleminde yapılan arastırmanın detayları açıklanmaktadır. Bu arastırmada 38 sorudan olusan anket 59 teknisyen içinden 44'ü tarafından doldurulmustur. stanbul örnegindeki sonuçlar göstermistir ki egitim ve gelistirme programlarında egitim ve tatbikat sıklıgı, egitim programlarının çesitliligi, egitim metodları, egitim süreleri, egitim yerleri ve egitmenlerin yeterliligi dahil olmak üzere bazı açılardan gelistirilmesi gereken noktalar vardır. Egitim ihtiyaç analizi kavramı teknisyenlerin egitim ihtiyaçlarını belirlemek için yeterince yapılmamaktadır. Bu çalısma aynı zamanda Sivil Savunma yöneticilerinin eksiklik olan noktaları görmelerini saglamıstır. Bu alanda çalısmak isteyen arastırmacılar için pilot bir çalısma ortaya koymustur. Gelecekteki çalısmalarda bu programların yetersiz olarak nitelendirildigi alanların altında yatan nedenler arastırılabilir. Ayrıca stanbul'dakine benzer bir çalısma diger 10 birlik müdürlügünde yürütülerek, sonuçları genellenebilir hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
As a result of increasing number of emergencies and disasters, the importance of search and rescue technicians are increasing. Training and development programs are important indicators for qualified technicians. Taking into consideration this fact, this study focuses on the adequacy of training and development programs of Turkish Civil Defense search and rescue technicians. Firstly, the study reviews the literature regarding training and development for both business and disaster related organizations. Secondly, it searches search and rescue concept, Turkish Civil Defense organization, its structure, responsibilities and the training given to technicians. Lastly, it explains the details of the research implemented at Turkish Civil Defense Istanbul Search and Rescue Unit Directorate sample. At this research, a questionnaire with 38 questions was completed by 44 out of 59 technicians. The results showed that for Istanbul sample, there is still need to improve some aspects of training and development programs including the areas of the training and exercise frequencies, variety of training programs, the training methods, training periods, training facilities and the adequacy of trainers. The training need analysis concept was not developed enough to determine the training needs of technicians. At the same time, this research provided Civil Defense managers to better see those points where there are some gaps. It is a pilot study for researchers who want to study at this area. The underlying reasons of those areas where some aspects of programs are found inadequate can be searched at the future studies. A similar research as in Istanbul can also be implemented at other 10 Civil Defense unit directorates and the results can become generalized.