Çok taraflı yatırım anlaşması ve Türk işletmeciliğine etkileri
The Multilateral agreement on investments and its effects on the Turkish enterprises
- Tez No: 127771
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Çok Taraflı Yatırım Anlaşması; yabancı sermaye yatırımlarının önündeki engellerin kaldırılması ile yatırımların korunması amacına hizmet edecek uluslararası geçerliliğe sahip bir kurallar sisteminin hayata geçirilmesi isteğinin bir ürünüdür. Anlaşma ile çok uluslu şirketlerin istedikleri ülkede hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan ve anlaşmanın sunduğu koruma olanaklarından yararlanarak yatırım yapabilmesi amaçlanmaktadır. Uluslararası sermaye hareketlerinin tamamen serbestleşmesi amacına hizmet edecek olan anlaşmanın içeriği, özellikle gelişmekte olan ülkeler için ciddi tehlikeler taşımaktadır. Anlaşma ile yabancıların istedikleri her alanda yatırım yapmaları garanti altına alınırken, ülkelerin yabancı sermaye üzerindeki tüm kontrolleri de engellenmektedir. Yabancı yatırımcıların girdikleri ülkenin değişen siyasi, ekonomik ve toplumsal koşullarından etkilenmemesi amacı ile de ülkelerin ekonomik alanda gerçekleştirebilecekleri politika değişikliklerine ya engel olunmakta ya da bu değişiklikler için IMF onayı istenmektedir. Siyasi ve toplumsal alanlarda yaşanabilecek sorunlara karşı da yatırımcılara tazminat hakkı verilmektedir. Öte yandan anlaşma ile yerli yatırımcılara göre üstün haklarla donatılan yabancı yatırımcıların zaten büyüklükleri itibari ile sahip oldukları rekabet avantajları daha da artacak ve ülkelerin ekonomik hayatlarında ciddi değişimler oluşacak, özellikle piyasalarda yabancılaşma yaşanacaktır. 154Türkiye bir kalkınma modeli olarak, yabancı yatırım çekme politikasını benimsemiş bulunmaktadır. Yabancı yatırımlardan büyük beklentileri olan Türkiye, bu amaçla ekonomik ve yasal alanda belirli değişimlere soyunmuş durumdadır. Çok Taraflı Yatırım Anlaşması'nın gündeme getirilmesi durumunda, bu hedefe ulaşmak isteyen Türkiye'den anlaşmanın imzalanması talep edilecektir. Ekonomik hayattaki tüm yetkisini kaybedecek, sıklaşan krizlerle sarsılacak ve piyasaları yabancılaşacak olan Türkiye; anlaşmanın içeriğini konu ile ilgili olan tüm kesimler ile tartışarak yaklaşımım çok iyi şekilde belirlemeli ve yıllarca ayrılamayacağı bir sistemin içine girerken sağlıklı karar vermelidir. 155
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Multilateral Agreement on Investments (MAI) is the result of three years of trade negotiations within the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD). MAI is a proposed trade regime designed to eliminate nearly all barriers to international trade and protect foreign investments. It provides a uniform set of rights that would protect the investments from volatility and prevent unequal treatment of foreign firms in comparison with domestic ones. Although by definition MAI aims to foster economic growth by increased foreign d irect i nvestment a nd 1 iberalized m obility o f capital a round t he world, it has been widely believed that it will have serious impacts on developing economies which are regarded as fragile and instable. It's major implication is stated as the restriction of the governments' right and ability to regulate foreign firms. Moreover, governments are not allowed to pursue economic, social and environmental polices that are not approved by IMF. Also, it require governments to compensate foreign firms for any kind of damages that will be caused by political and social events. It has been known that multinational firms already have competitive advantage over domestic firms due to economies of scale. This advantage will be exacerbated as a 156result of MAI and it is predicted that developing economies will be strictly influenced, particularly the domestic markets will be controlled by foreign firms. Since mid-1980s foreign investors have been taking an increasing prominent role in the Turkish economy as a result of liberal foreign investment and privatization policies. Thus, Turkey will be forced to accept MAI if increase the flow of foreign direct investment is sought. However, MAI and its drawbacks should be debated substantially with every party involved such as labor unions and environmental groups before moving forward. It is worth noting that MAI is still under consideration, and it is doubtful that it will be passed in its current form as the global resistance increases. 157