Türkiye'de basın çalışanlarının yasal ve sosyal hakları ile istihdam problemleri
The legal and social rights of media employees in Turkey and their employment problem
  1. Tez No: 207953
  2. Yazar: TUBA KARAHİSAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Journalism, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tezde Türkiye'de basın çalısanlarının yasal ve sosyal hakları ile issizlik sorunlarına deginilmistir. Özellikle 212 Sayılı Yasa, 4857 Sayılı Is Kanunu, Sendikalar Kanunu ve Toplu Is Sözlesmesi Grev ve Lokavt Kanunu ayrı ayrı incelenmistir. Basın çalısanlarının istihdam problemleri ?tekellesme, teknoloji, meslegin prestiji ve yeni mezun fazlalıgı? baglamında ortaya konmaya çalısılmıstır. Issizlik sorunu, Türkiye'deki issizlik problemi ile iliskilendirilerek açıklanmıstır. Hem hukuksal hem de istihdamsendikalasma zemininde ele alınan konu, yöntem olarak seçilen literatür tarama ve anket ile aydınlatılmıstır. Ayrıca konu ile ilgili kisilerle özel görüsmeler de yapılmıstır. 1. Bölümde konunun tanımı, amacı ve önemi, yöntemi, varsayımlar belirtilmistir. 2. Bölümde gazete ve gazetecinin tanımı yapılarak Türk Hukuk sisteminde gazeteci kimligi incelenmistir. 3. Bölümde 5953 Sayılı Basın Is Kanunu'nun maddeleri tek tek incelenerek gazetecilerin yasal hakları açıklanmıstır. 4. Bölümde gazetecilerin sosyal hakları ve örgütlenme sorunlarına deginilmistir. 5. Bölümde tekellesme ve yeni teknolojilerin gazetecilerin istihdamı üzerine etkileri ve bu konu ile ilgili yasalar incelenmistir. 6. Bölümde ise Türkiye'deki genel issizlik problemi ile Türk basınındaki issizlik problemi ortaya konulmaya çalısılmıstır. Arastırma Sonuçları bölümünde ise belirlenen varsayımlar çerçevesinde anket sonuçları degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Legal and social rights of media employees and their unemployment problem were dealt with in this study. Especially the law numbered 212, the act numbered 4857, The Act of Trade Unions, The Strike and Lockout Act of Collective Employment Agreement were examined separately. Employment problems of media employees were tried to be reveal in their relation with monopolization, technology, the prestige of the profession and with the excess of newly graduates. Unemployment problem was explained by relating it with general unemployment problem in Turkey. The topic which was examined both legally and in the employment- unionization axes was cleared by reviewing the literature and by giving a questionnaire. Moreover, face to face interviews wiht related people were carried out. The description of the topic, the aim, the importance of the study and the hyphothesis were stated in the first chapter. The newspaper and the journalist were described and the identity of the journalist in Turkish legal system was examined in the second chapter. The legal rights of the journalists were revealed by examining the Press Employment Act numbered 5953 in the third chapter. The social rights of the journalists and their organization problems were explained in the fourth chapter. I n the fifth chapter, the effects of monopolization and the new technologies on journalists and the acts about these topics were examined. In the sixth chapter, the general unemployment problem in Turkey and specifically unemployment problem in media were discussed. Finally, the results of the questionnaire were discussed compared with the hyphothesis of this study.