Ortaöğretim düzeyinde mesleki turizm eğitimi alan öğrencilerin staj sürecine adaptasyonu üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 208058
  2. Yazar: HATİCE SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
21. yüzyılın en hızlı gelisen ve değisen sektörlerinden birisi turizm sektörüdür. Turizm isletmelerinin, turizm sektöründen elde ettikleri kârı arttırmak için sundukları hizmet kalitesini yükselterek müsteri devamlılığını sağlamaları gerekmektedir. Hizmet kalitesini arttırmak da eğitimli personel ile gerçeklestirilebilir. Türkiye'de turizm eğitiminin büyük bir bölümü ortaöğretim düzeyinde baslamaktadır. Ortaöğretim düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilerin, geleceğin kalifiye elemanı olarak görülmesi ve bu doğrultuda onlara gereken önemin verilmesi, eğitim ve staj olanaklarının iyilestirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle okul ve staj sürecinde öğrencilerin karsılastıkları sorunlar ciddiye alınıp bu sorunlara çözüm yolları bulunmalıdır. Bu arastırmada ortaöğretim düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilerin staj sürecinde karsılastıkları sorunları belirlemek ve çözüm önerileri sunmak amaçlanmıstır. Turizm eğitimi alan öğrencilerin staj sürecine adaptasyonu, staj sürecinde karsılastıkları sorunlar; anket soruları yardımıyla belirlenmeye çalısılmıstır. Elde edilen bulgular yorumlanmıs ve çözüm önerileri sunulmustur. Öğrencilerin staj sürecinde karsılastığı sorunlar arastırma soruları yardımıyla belirlenmeye çalısılmıstır. Bu arastırmada; staj öncesi bilgilerin verilmesi, öğrencilerin staja basladıklarında uyum sorunları, hizmet içi eğitim almaları, rotasyonla diğer departmanlarda çalısmaları, barınma imkanları, çalısma saatleri, aldıkları ücretler, personeller arası iliskiler ve okulda verilen eğitimi uygulama imkanları gibi konularda karsılasılan sorunlar arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
One of the fastest developing and changing sectors of the 21 st century is tourism sector Tourism managements should sustain the continuity of customer by raising the quality of servise to increase the income they get from tourism. Furthermore raising the service quality can be done with educated personel. A big part of tourism education in Turkey starts at secondary education. The students who get tourism education at secondary education should be regarded as qualified personel of future, and given the neccessary importance and their education and training canditions should be improved. Therefore the problems students have during school and training period should be taken seriously and should be found solution ways. In this research the problems, students getting tourism education at secanday education have, were armed to determine and find solutions. The adaptation of students who get tourism education, and the problems they have during training period, were tried to be determined by the way of questinaire. The findings were interpreted and solution ways were introduced. The problems, students faced with during training period, were tried to be determined. In this researtch the problems giving encountered information of pretraining, the adaptation subjects like problems when they start training, getting inner service education, working in ather departments by rotation, working hours, the wage they get relationships with other personels and the possibility of practising the educatian they got in school were researehed.