Avrupa Birliği'nin terörizmle mücadele politikasının hukuksal temelleri
The Legal basics of struggle policy against terrorism in the European Union
- Tez No: 189953
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACI CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Terörizm ve terörist faaliyetler dünyanın kurulduğu günden bugüne herzaman ve devirde meydana gelmiştir. Günümüz dünyasında varlık sebepleriniveya varlıklarını terörizme dayandırarak yaşamlarını sürdüren devletlervardır. Buna rağmen bugüne kadar terörizmin net bir tarifi yapılmış değildir.Sebebini ise tek bir konuya dayandırmak mümkün değildir.Konunun bu çalışmanın odak noktası olmasının sebebi, hiçbir zamangündemden düşmemesi, karışık kavram olması ve çözümsüzlüğününgiderilememesidir. Bu noktadan ilk bölümde terörizm ve terör kavramlarıuluslar arası belgelerde ve Avrupa Birliği kapsamında detaylıca incelenmiş,sebepleri ve özellikleri açıklanmıştır.Konuyla ilgili bilgiler verildikten sonra ikinci bölümde Avrupa BirliğiAnlaşmalarında terörizmle mücadelede geçirilen aşamalardan söz edilmiştir.Üçüncü bölümde ise Avrupa Birliği'nde terörizmle mücadelenin sisteminincelenmiştir, aynı zamanda Avrupa Birliği'nin terörizmle mücadelesiniaraçları ve politikaları detaylı açıklanmıştır.Son bölümde ise projenin konusu itibariyle terörizmle mücadeledeAvrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin rolünden söz edilmiştir ve ilgili maddelerianlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism and terrorist activities have always occured throughout thehistory since the world began. In our present world, there are some states thatmake their existence or reason of existance depend on terrorism to continue tosurvive. It is not possible to make the cause of terrorism depend on oneparticular topic.The reason why this topic is taken as the centre of the subject is that ithas never been out of date and it has never been sorted out or solved. Thus, inthe first section, terrorism and terror with their causes and items have beenefined and mentioned in the international documents covering the EuropeanUnion values.In the second section, after the general information has been given thestruggle etaps against terrorism in the European Union Treaties.In the third section, there was described the struggle system againstterrorism, also the instruments and policy of the European Union have beenmentioned.In the last section, due to it is topic the role of the European HumanRights Treaty in the struggle against terrorism and lastly the items of the Treatyhave been mentioned.