Türk Ceza Hukukunda hukuka uygunluk nedeni olarak kanunun hükmünü yerine getirme
Fullfilling the legal provision as the reason of legal compliance in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 396601
  2. Yazar: HARUN ERSİN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada, Türk ceza hukukunda hukuka uygunluk nedeni olarak kanunun hükmünü yerine getirme konusu, kavramsal çerçeve, tarihi gelişim, karşılaştırmalı hukuktaki durum, kanunun hükmünü yerine getirme şartları, kanuni bazı özel düzenlemeler ve sonuçları açısından incelenmiştir. Kanun hükmünün yerine getirilmesi biçimindeki hukuka uygunluk sebebi, suç olan fiildeki hukuka aykırılığı ortadan kaldırarak, hareketin başından itibaren hukuka uygun doğmasını sağlamaktadır. Böylece faile her hangi bir sorumluluk yüklenemeyecektir. Bunun sebebi ise toplumsal menfaatlerin, kanun hükmünün yerine getirilmesi sonucunda zarar gören özel menfaatlerden daha üstün tutulmasıdır. Bu çerçevede otorite ile özgürlükler arasında bir denge kurulmalı, kanunu uygulayacakların mevzuat dahilinde hareket etmesini sağlayacak uygun kanuni bir çerçeve oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of fulfilling legal provision as the reason for legal compliance in Turkish Criminal Law has been examined in terms of conceptual framework, historical development, the situation in comparative law and the conditions of fulfilling the legal provision, some special legal regulations and their results. The reason of legal compliance in the form of fulfilling legal provision causes the action's being lawful from the beginning by eliminating crime's elements that are contradicting to law. Thus, no responsibility can be assigned to perpetrator of the crime. The reason of this is putting the social interests before the private interests that are damaged as a consequence of fulfilling the legal provision. In this context, a balance between authority and freedom should be struck and appropriate legal framework that enables the ones, bringing the laws into action, to act within the scope of rules and legislation should be generated.