Perakendeci mağazalarda atmosfer: Tüketicilerin mağaza seçimini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
Atmosphere in retail stores: reseach on factors affecting the consumers retail store choices in Azerbaijan
  1. Tez No: 208366
  2. Yazar: VUSAL GAMBAROV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Perakendeci magazaların yönetimi çok zorlu ve zahmetli bir süreçtir. Bu is her yönüyle insani iliskilerle baglı oldugundan planlamalar her zaman hedefine ulasmaz. Hem mal alımı, özellikle ise satıs islemi çok sayıda insanla temas sonucu gerçeklesiyor. Magazaya ister mal satmak, isterse de tüketici olarak gelen her bir sahsın farklı kisisel ve psikolojik özelliklere sahip olması perakendecilik sektöründe çalısanların her zaman dikkatli olmasını gerektiriyor. nsanlarla iletisime geçerken dogru araç ve zamanlamanın kullanılması bazen magazanın bütün faaliyeti açısından belirleyici oluyor. Organize gıda perakendeciliginin su anki gelisiminde, sirketler fark yaratmak için teknoloji ve bilimin onlara sundugu imkanlardan maksimum yararlanmak durumundadır. Aksi takdirde zorlu rekabette avantaj kaybına ugranılacaktır. Bu konuda perakendecilerin elindeki en büyük silahlar genelde magaza atmosferi diye tanımlanan olguyu olusturan ögelerdir. Bu çalısmada fiziksel ve duyusal olarak iki ana baslıkta incelenen bu ögelerin bilimsel düzeyde daha çok arastırılmasına ihtiyaç vardır. Bu tez çalısmasında magaza atmosferini olusturan fiziksel ve duyusal faktörler detaylı bir sekilde incelenmis ve Azerbaycan'da tüketicilerin magaza seçimini etkileyen faktörler üzerine anket arastırması gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
Management of retail stores is a difficult and complicated process. Since it wholly depends on personal relations, sometimes targets cannot be achieved. Every purchase, especially selling transaction is as a result of a contact with many people. Various personal and psycological characteristics of these people visiting retail stores, either as a seller or a customer, make the personel of this sector to be more careful. Using the right tool and timing while getting in touch with people is often a defining activity of a store. As retail food sector becomes more developed, firms should fully take advantage of all opportunities provided them by science and technology, in order to differentiate themselves. Otherwise, they will lose advantage in this strong competitive market. In this sense, the most important tool of retailers are the factors that constitute the retail store atmosphere. The factors that are examined in this study under two categories, namely physical and sensable, need more scientific investigation. In this thesis, physical and sensable factors constituting retail store atmosphere have been studied and a survey on the factors affecting the consumers? retail store choices was conducted in Azerbaijan.