İnsan kaynakları yönetiminde kariyer planlama ve bir uygulama
Career planning in human resources management and an application
  1. Tez No: 208685
  2. Yazar: EDA ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESLİHAN OKAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde küreselleşme ile birlikte ekonomik, sosyal ve teknolojik alanda yaşanan hızlı dönüşüm süreci sonunda, iş hayatında da hızlı bir dönüşüm yaşanmıştır. Firmalar çalışanlarının en önemli unsurları olduğunun bilincine varmışlardır ve insan kaynakları yönetimine daha çok önem vermeye başlamışlardır. Firmaları ayakta tutan ve ileriye götüren en önemli unsur çalışanlarıdır. Firmaların verimliliklerinin ve karlılıklarının artması, çalışanlarının verimliliklerinin ve motivasyonlarının artmasına bağlıdır. Bu nedenle firmalar, çalışanlarının motivasyonlarının ve verimliliklerinin artması için son yıllarda kariyer planlamaya önem vermeye başlamışlardır. Bu çalışmada, kariyerle ilgili temel kavramlar incelenmekte ve kariyer planlama konusu anlatılmaktadır. Ayrıca bu çalışmada, kariyer planlamayla ilgili bir uygulamaya yer verilmiştir. Bu uygulamada, işletmelerin kariyer planlama uygulamaları hakkında bilgi edinebilmek amacıyla çeşitli sektörlerdeki on işletme üzerinde uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The end of the transformation process of economic, social and technological with globalization, working life has changed too recently. Firms become aware of workers most important factors and consider important human resources management. Workers are most important factor for firms continuous and progress. Increase of firms productivity and profit are interested in workers productivities and motivations. Therefore firms have began to consider important career planning to increase workers productivities and motivations at last years. This research, is to examine base concept is connected with career and is to explain career planning. Also this research has a practice about career planning. This practice has applied ten firms on different sector to gain knowledge about firms career planning applications.