Antecedents of buyer's trust in marketing channels and an implementation in Turkish valve market
Pazarlama kanallarında alıcı güveninin belirleyicileri ve Türk vana pazarında bir uygulama
- Tez No: 208694
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hızlı degisen rekabet çevresi, isletmeleri rekabeti gögüslemek için daha yaratıcı ve esnek uygulamalara zorlamaktadır. Alıcı ve satıcı iliskileri, yogunlasan rekabet ortamında giderek önem kazanmaktadır. Rekabet stratejisi olarak iliskisel pazarlamada, dagıtım kanallarıyla basarılı iliskiler olusturma, sürdürme ve gelistirme yaklasımıyla sadece dagıtım kanallarını degil sirketin tüm pazarlama faaliyetlerini kapsamaktadır. Uzun dönemli iliskilerin yönetiminin artan önemi, arastırmacıları ve pazarlama profesyonellerini bu iliskilerin belirleyicileri ve çıktıları konusunda çalısmaya itmistir. Güven, alıcı ve satıcılar arasında uzun süreli iliskilere erismede anahtar etmen olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalısmada, Türk vana pazarında alıcı güveninin belirleyicileri açıklanmıstır. letisim, tedarikçinin itibarı ve tedarikçinin finansal durumu pazarda alıcı güvenini etkileyen anahtar etmenler olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapidly changing competitive environment is forcing businesses to seek more creative and flexible means for meeting competition. Buyer ? seller relationships is getting more importance day by day due to intensifying competition. Relationship marketing as a competitive strategy aims at creation, maintenance and development of successful relationships with marketing channels is currently considered a management approach that covers not only marketing channels but also all marketing activities. The increasing importance of long term cooperative relationship lead researchers and market professional to deal with antecedents and outcomes of the relationships in marketing channels. Trust has been examined as a key factor to achieve long term relationships between a supplier and its marketing channels. With this study antecedents of buyer?s trust in Turkish valve market are explained. Communication, supplier?s reputation and supplier?s financial situation are key factors that affect buyer?s trust in the market.