Valuation of intangible assets
Maddi olmayan duran varlıkların değerlemesi
  1. Tez No: 208871
  2. Yazar: ALİ ATİLLA PEREK
  3. Danışmanlar: PROF. NECDET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Günümüzde sirketlerin gelir üreten varlıkları arasında hiç kuskusuz maddi olmayan duran varlıkları çok önemli bir yer tutmaktadır. Ancak yürürlükteki finansal raporlama kural ve ilkeleri bu varlıkların finansal tablolarda açıklanmasına imkan vermemektedir. Tabi olarak bu da finansal tabloların temel amacı olan seffaflık ve çıkar gruplarını bilgilendirme islevini zaafa ugratmaktadır. Bu eksikligin giderilebilmesinin tek yolu sirketlerin maddi olmayan duran varlıklarını bir sekilde finansal tablolarına yansıtmalarıdır. Bu çalısmada sirketlerin maddi olmayan duran varlıklarının degerlerini finansal tablolarına nasıl raporlayabilecegi arastırılmıstır. Sonuç olarak sirketlerin, UFRS 3'deki Açıklayıcı Örnek'te sıralanmıs maddi olmayan duran varlıkların UDS'de gösterilen üç yöntemden (maliyet yaklasımı, piyasa yaklasımı, gelir yaklasımı) her hangi biri ile hesaplanmıs degerini, finansal tabloların dipnotlarında açıklaması önerilmistir. Önerimiz, sirketlerin finansal raporlama standartlarını yapan ve uygulamak üzere yayınlayan yetkili organlar tarafından benimsenmesi halinde, bilanço ve gelir tablosu gibi iki temel finansal tablonun ana ilkeleri zedelenmeden, maddi olmayan duran varlıklarını gerçege uygun degerleri ile en azından dipnotlarda açıklayabilme imkanı dogacaktır. Bilindigi gibi dipnotlar finansal tabloların ayrılmaz parçaları oldugundan söz konusu bilgilerin dipnotlarda açıklanması bir sorun dogurmayacaktır. Böylelikle, maddi olamayan duran varlıkların degerlerinin raporlanamamasından dogan bilgi eksikligi bir ölçüde giderilebilecektir.
Özet (Çeviri)
One of the significant income generating resources of today?s companies is intangible asset. However, the contemporary accounting rules and principles are not sufficient to cover disclosure of the all kind of intangible assets. Here a deficit is observed regarding the most important aim of the financial reporting which is transparency. The only way to solve this deficit is to enable companies to reflect their intangible assets on their financial reports. In this study, I made a research to find some ways of enabling companies to disclose their intangible assets which are not disclosed according to current accounting standards as self generated intangible assets. My suggestion is that suggested that companies should disclose the value of their intangible assets only which are listed in Illustrative Example under IFRS 3 in their footnotes, according to one of the valuation methods that are listed in International Valuation Standards, Guideline 4; as cost, market and income methods. I concluded that, if the proposal in this study is adopted and promulgated by the authorities, the companies will be able to disclose the value of their intangible assets at least among their footnotes. Since footnotes are integrated parts of financial statements, it is not a lack of disclosure in principle. This suggestion will not destruct the principles of the two main financial statements, as balance sheet and income statement. Thus the current information gap or transparency deficit might be overcome to some extent.