Maddi olmayan duran varlıkların UFRS çerçevesinde değerlemesi
The valuation of intangible assets from an IFRS perspective
  1. Tez No: 271038
  2. Yazar: ŞANT MARGOS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada maddi olmayan duran varlıklar Tek Düzen Hesap Planı, Vergi Usûl Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve Uluslararası Muhasebe Standartlarına göre incelenmiştir. Daha sonra değerleme kavramı ele alınmış ve Uluslararası Muhasebe Standartlarında bahsedildiği şekliyle maddi olmayan duran varlıkların değerlemesi kavramı ve pratikte sıklıkla kullanılan temel değerleme yöntemleri incelenmiştir. Son olarak ise maddi olmayan bir duran varlık için Uluslararası Muhasebe Standardına uyumlu şekilde bir değerleme uygulama çalışması yapılmış ve ortaya çıkan sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis, intangible assets have been analysed with resoect to the Uniform Chart of Accounts, Turkish Tax Procedures Law, Capital Market Law and International Accounting Standards. Moreover, the concept of valuation as described within the International Accounting Standards, has been analysed. In addition, the frequently used fundamenal valuation methods in line with the International Accounting Standards have been analysed. Finally, a valuation application for an intangible asset in line with the provisions of the International Accounting Standard has been made and the results have been analysed.