Sağlık kurumlarında yönetim işlevleri bağlamında kurumsallaşma sürecinin incelenmesi ?Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü uygulaması?
The investigation institution process in health institution at the aspect of management fisnctions Kutahya province office of health manager application
  1. Tez No: 228868
  2. Yazar: ÖZGÜL YAZLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kurumsallaşma son yıllarda sıkça kullanılan bir terim haline gelmiştir. Yaşadığımız yüzyılda hızlı değişim ve yenileşme, bilgi teknolojileri, rekabet ve varlığını sürekli kılma işletmeleri kurumsallaşmaya yönlendiren temel etmenlerdir. Bu değişim ve yenileşmeden özel sektör kadar kamu sektörü de etkilenmiştir. Kamunun diğer alanları gibi sağlık hizmetleri de yapılan çeşitli uygulamalar ve değişiklikler ile gelişmekte ve değişmektedir. Toplumun ve bireyin sağlık düzeyini yükseltmek, gelecek nesillere daha iyi ve sağlıklı bir dünya bırakmak bütün ülkelerin önem verdiği bir konudur. Ülkelerin siyasi ve ekonomik düzeni ne olursa olsun sağlık hizmetleri nitelikli ve etkin bir biçimde sunulması gereken kamusal bir hizmettir. Gelişmiş ülkelerde sağlık hizmetleri ağırlıklı olarak devlet ve özel kesimin yer aldığı karma bir sistem içinde sunulurken, gelişmekte olan ülkelerde sağlık hizmetlerinin sunumunda devlet daha ağırlıklı bir konumdadır. Ülkemizde gelişmekte olan bir ülke konumunda olduğu için sağlık hizmetlerinde devletin doğruda veya dolaylı olarak önemli bir rol aldığı görülmektedir. Anayasamıza göre, ülke sınırları içinde yaşayan herkesin sağlıklı bir çevrede yaşayabilmesi ve sürekli olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesinin temini devletin görevidir. Anayasa ile devlete verilen bu görevi yerine getirmekle sorumlu ve yetkili organ sağlık bakanlığıdır. Sağlık Bakanlığının taşra teşkilatını İl Sağlık müdürlükleri oluşturmaktadır.Sağlık sektöründe, uygun örgüt yapı ve kültürünü geliştirmek, insanlara daha iyi hizmet vermek, personelin daha iyi ve güvenli koşullarda çalışma isteklerini artırmak, onlara daha iyi bir eğitim ve yetiştirme olanakları yaratmak, iş ve faaliyetlerin belirli kurallar çerçevesinde profesyonel bir yönetim anlayışı ile yürütülmesini sağlamak, kaynakların daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak için sürekli olarak değişim ve iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.Bu bağlamda, çalışmamızda, Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünün Yönetim işlevleri bağlamında kurumsallaşma süreci incelenmiştir. Çalışmada sağlık ve sağlık hizmetleri ile kurumsallaşma kavramı ve sağlık hizmetlerinde kurumsallaşma süreci hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada yönetim fonksiyonlarının kurumsallaşma düzeyine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutionalize is a term which has recently been used quite frequently. Fast change and renewal, information technology, rivalry and keeping the presence permanent, are the elements that forces the institutions to institutionalize. Not only the private sector but also the governmental sector has been affected by this change. Like the other parts of the public, the health sector also changes and develops thanks to the various practices and changes done. To increase the health level of the person and community, and to leave a healthier and better world to the coming generations is the subject which all countries give importance to. No matter what the political and economical state of a country is, the health services and public services are those that should be delivered in a qualified and effective way. While the health services in the developed countries are delivered in a mixed system in which there are both private and public sector, in the developing countries, the government is more in act in giving the health services. Since our country is also a developing country, directly or indirectly the government can be felt in giving the health services. According to our constitution, it is the duty of the government to provide health services and a healthy environment to all citizens. The duty that is given to the government by the constitution is acted by the Ministry of Health. The suburban organization of the Ministry of Health is over taken by City Health Managerials.In the health sector, continuous change and enhancement have been done to develop organizational structure and culture, to serve people better, to improve the personnel?s desire to work under safer conditions, to provide them better education and development opportunities, to provide the works and activities to be done under some rules and in a professional managing manner, to provide the sources to be used productively.In this concept, the process of becoming institutionalized of the Kütahya City Health Directorate has been evaluated. In this work information has been given about, working health and health services and the concept of institutionalization and the process of institutionalization in health services. The management functions on institutionalization level has been investigated.