An empirical analysis of the relationship between corporate governance and firm performance at İstanbul stock exchange
Kurumsal yönetim ile firma performansı arasındaki ilişkinin İstanbul menkul kıymetler borsasında ampirik incelemesi
- Tez No: 208969
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kurumsal yönetim, firmaların yönetilmesi ve kontrol edilmesi ile ilgili yöntemler ve mekanizmalar sistemidir. Ülkeler, kurumsal yönetimin önemini son on yılda yaşanan büyük firma skandalları sayesinde fark ettiler. Dolayısıyla, düzenleme kurumları, kurumsal yönetimin etkinliğini özel sektörde ve kamu sektöründe arttırmaya çalışmaktadırlar. Benzer şekilde, Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına (İMKB) kote olmuş firmaların kurumsal yönetim sistemlerinin gelişmesi için 2003 yılında kurumsal yönetim ilkelerini yayınladı. Bu çalışmanın amacı, kurumsal yönetim ve kurumsal yönetimin firma performansı üzerindeki etkilerini teorik ve ampirik olarak analiz etmektir. Bu çalışma ayrıca, IMKB'de kote firmalar için kurumsal yönetim ve firma performansı arasında bir ilişki olup olmadığının incelenmesini amaçlamaktadır. Birinci bölümde, kurumsal yönetim tanımlanmakta ve ayrıca etkin bir kurumsal yönetimin kurulma prensipleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde, kurumsal yönetim mekanizmaları sunulmuştur ve bu çerçevede Türkiye'deki kurumsal yönetim anlatılmıştır. Üçüncü bölüm kurumsal yönetimin firma performansına etkisini ilgili literatür ışığında anlatmaktadır. Dördüncü bölümde, çalışmanın ampirik sonuçları sunulmaktadır. Bilgiler, örneklemi oluşturan her bir firmanın web sitesinden ve IMKB bilgi bankasından 2006 yılı için elde edilmiştir ve analiz İMKB 100 endeksi kapsamındaki 45 üretim firması için yapılmıştır. Sonuçlar, IMKB'de üretim firmaları için kurumsal yönetim ile firma performansı arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu ilişkinin yönü pozitiftir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance is a system of mechanisms and principles related to how the company is directed and controlled. Countries realized the importance of corporate governance in the last decade as a result of the big corporate scandals. Then, regulatory bodies attempted to increase the effectiveness of corporate governance in both private and public sectors. Similarly, Turkish Capital Market Board issued the corporate governance principles in 2003 in order to improve corporate governance system of the firms at quoted Istanbul Stock Exchange (ISE). The aim of the study is to analyze corporate governance and its effects on firm performance empirically and theoretically. It also aims to analyze whether there is a relationship between corporate governance and firm performance or not for firms quoted at ISE. The first chapter defines corporate governance and discussed the principles for the establishment of an effective corporate governance system. In the second chapter, corporate governance mechanisms are covered and within this framework governance in Turkey is discussed. Third chapter reviews the literature on the effects of corporate governance on firm performance. In the fourth chapter, the empirical analysis of the study is provided. The data is obtained from the web-sites of the sample firms and ISE database for the year of 2006 and the analysis is applied to 45 manufacturing firms included in the ISE 100 Index. The results show that there is a relationship between corporate governance and firm performance at ISE for manufacturing firms. In addition, the relationship direction is positive.