Coğrafi bilgi sistemi tabanlı kampüs bilgi sistemi : Bir uygulama
Geographical information system based campus information system: Implementation
- Tez No: 208970
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAHAP TECİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde gelisen teknoloji, hayatın her alanında etkin rol almaya baslamıstır. Gelisen teknolojinin getirdigi en önemli faydalardan biri, bilgisayar ortamında verilerin, verilerden olusan bilgilerin elde edilmesi, yaratılması, saklanması, derlenmesi, analiz edilmesi ve rahatça kullanılmasıdır. Hayatın her alanında oldugu gibi akademik yasamda da bilgi teknolojilerinden en etkin sekilde yararlanılmalıdır. Bilgisayar destekli çalısmalarla, akademik ortamın yürütülmesi bilgilerin daha etkin kullanılmasını saglayacaktır. Kullanım açısından kolaylık saglaması nedeniyle harita tabanlı olusturulan ve akademik yapıyı içeren bir bilgi sisteminin faydası kaçınılmazdır. Karar verme asamasında olan kisi ve kurumlara destek saglamaktadır. Harita tabanlı olusturulacak bir kampüs bilgi sistemi için Cografi Bilgi Sisteminden ve onun destekleyicisi programlardan yararlanılabilir. Yapılan bu çalısmada harita tabanlı bir kampüs bilgi sistemi olusturularak, üniversite bünyesindeki akademik ve idari yapıya ait verilerin yanında sosyal donatılarında grafiksel verilerle desteklenerek bilgisayar ortamında uygun programlarla gösterimi saglanmıstır. Cografi Bilgi Sistemi Tabanlı Kampüs Bilgi Sistemi olarak tasarlanan bu bilgi sisteminin kullanıcıları belirlenmistir. Bu çalısmada olusturulan harita tabanlı kampüs bilgi sisteminin kullanıcıları üniversite bünyesindeki akademik ve idari personel, mevcut ögrenciler ve üniversite hakkında bilgi almak isteyen diger kisi ve kurumlardır. Bu sekilde belirlenen kullanıcıların her birinin gözüyle sisteme bakılıp, onların ihtiyaçlarının neler olabilecegini düsünüp, sistemin tasarımı yapılmıstır. Uygulama alanı olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Dokuzçesmeler Kampüsü dikkate alınmıstır. Bu alanda örnek bir kampüs bilgi sistemi tasarlanmıstır. Kampüs Bilgi Sistemi tasarlanırken kullanılan programlar; AutoCAD, MapInfo, MapBasic, Excel ve Access'tir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, developing technology plays an important role in our lives. One of the advantages of developing technology is obtaining, creating, saving, collecting, analyzing, and using data and information formed by data easily in computer environment. Like all areas in our lives, also in academic life, information technologies should be used effectively to benefit. With computer supported studies, executing academic environment will provide using information effectively. An information system which is map-based and containing an academic structure is easy to use. It supports the person and the associations that are at the stage of decision making. Geographic Information System and the programs supporting the system can be taken an advantage while creating a map-based campus information system. In this study, a map-based campus information system is designed, academic and administrative data in university?s structure and social equipments are supported by graphical data are shown by appropriate programs in a computer environment. The system is named as Geographical Information System Based Campus Information System and users who are going to use this system should be identified. In this study, the map-based campus information system users are academic and administrative personnel in university?s structure, present students, the person and the associations that are seeking information about the university. After considering all users and identifying their needs, the system is designed. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Dokuzçesmeler Campus is chosen for the application of the study. A sample model of campus information system is designed for this area. The programs that are used while designing Campus Information System are AutoCAD, MapInfo, MapBasic, Excel and Access.