The influnce of corporate governance on the capital structure desicion
Kurumsal yönetimin sermaye yapısı kararına etkisi
  1. Tez No: 226864
  2. Yazar: HASAN ATINÇ DİRİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde kurumsal yönetim çok önemli bir konu olmuştur. Her geçen gün yatırımcılar, borç verenler ve diğer aktörler, firmalardan daha kaliteli kurumsal yönetim uygulamaları beklemektedir.Bu çalışmanın amacı; Türkiye'deki İMKB 100 endeksine kotalı şirketlerin kurumsal yönetim ve sermaye yapısı kararları arasındaki ilişkiyi deneye dayalı ve teorik olarak analiz etmektir. Örnek 49 finansal olmayan şirketten oluşmaktadır ve veriler onların resmi internet siteleri ve IMKB sitesinden alınmıştır. Yönetim kurulu büyüklüğü, yabancı yönetici oranı ve sermaye dağılımı kurumsal yönetim değişkenleri olarak kullanılmıştır.Birinci bölümde genel kurumsal yönetim konuları işlenmiştir. Türkiye'deki kurumsal yönetim yapısı da bu bölümde ele alınmıştır. Kurumsal yönetim ve sermaye yapısı arasındaki ilişkiyi inceleyen kaynak araştırması ikinci bölümde yapılmıştır ve son olarak üçüncü bölümde de kurumsal yönetim ve sermaye yapısı arasındaki ilişkiyi inceleyen deneysel bir çalışma yapılmıştır.Elde edilen deneyin sonuçlarına göre Türkiye'de yönetim kurulu üye sayısı ve sermaye dağılımı ile sermaye yapısı arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmakla birlikte yabancı yönetici oranı ile sermaye yapısı arasında negatif ve istatistiksel olarak anlamsız bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate governance is a very important topic in recent days. Every day investors, creditors and other parties are requesting better corporate governance applications from corporations.The main purpose of this study is to analyze the relationship between corporate governance and capital structure decision of Turkish companies quoted at ISE 100 Index both theoretically and empirically. The sample of the study consists of 49 non financial firms with 2005-2007 data available on their websites and ISE website. Board size, outside manager ratio and ownership concentration for corporate governance variables are used.General corporate governance topics are discussed in the first chapter. Also Turkish corporate governance structure is investigated in this chapter. Literature about corporate governance and capital structure is analyzed in the second chapter. Lastly, an empirical analysis about the relationship between corporate governance and capital structure is made in the third chapter.The results show that the relationship between corporate governance and capital structure is statistically significant and the direction is positive for board size and ownership concentration and it is statistically insignificant and negative for outside manager ratio in Turkey.