A critical perspective on state failure, its consequences, and reconstruction of the state. Afghanistan: A case study.
Devletin çöküşü, sonuçları ve devletin yeniden inşası üzerine eleştirel bir yaklaşım. Afganistan: Örnek olay incelemesi.
- Tez No: 209045
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez devletin düşkünlüğünün sonuçlarına yönelik eleştirel bir bakış sunarken, düşkünlüğe bağlı çöküşün ardından devletin yeniden inşası sürecini irdelemektedir. Tez, `çağdaş' ulus devletlerin oluşumlarını tartışarak yola çıkmakta, bugünkü devletin özelliklerini `klasik' ulus devletin nitelikleriyle kıyaslamaktadır. Tezin amacı, devletin çöküşü kavramını incelerken, devletin yerleşik özelliklerinin bugün karşılaşılan zafiyetler karşısında uygulanabilirliğini incelemektir. İçselleştirdiği zafiyetlere ve uluslararası ilişkilerin dinamiklerinin zorlamasına karşın devletin sürdürülmesinin zorluklarını inceleyen tez, devletin çöküşünü engelleyici süreçleri değerlendirirken, bu süreçlerin başarısızlığından dolayı çöküşün kaçınılmaz hale gelmesi durumunda devletin yeniden kurulmasını da irdelemektedir. Bu tahlilin ışığında tez, devletin düşkünlüğü ve çökmesi üzerine tipik bir örnek oluşturan Afganistan'da devletin yeniden inşası sürecinde uluslararası toplumun çalışmalarını çeşitli yönleriyle örnek olay incelemesi çerçevesinde tartışmaktadır. Tez, edinilen deneyimlerin ışığında Afganistan'da devletin yeniden inşasının başarılı ve başarısız yönlerini gelecekte karşılaşılabilecek benzer olaylarda yararlı olabilecek ipuçları edinmek amacıyla ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to provide a critical perspective on state failure together with its consequences, and how the reconstruction of state is carried out in the aftermath of failure. The thesis commences by discussing the emergence of `modern? nation-states, and proceeds by analyzing how current patterns of statehood respond to the classic nation-state denominations. Examining the concept of state failure, the thesis aims to verify whether established characteristics of statehood are applicable in view of contemporary dynamics of state weakness. The thesis then observes the difficulties for upholding inherent weaknesses in a state against the pressing nature of the contemporary dynamics of international relations; and, thus explores avenues for frameworks preventive to state failure, as well as postfailure resuscitation of states when these frameworks fail to take effect. Putting this analysis into perspective, the thesis discusses various aspects of international community?s engagement for reconstruction of the state in Afghanistan, a country which represents an example for state failure and collapse par excellence, in the frame of a case study. Drawing from this case study, the thesis highlights the shortfalls and successes of state reconstruction in Afghanistan, in an attempt to provide useful hints for similar future engagements elsewhere.