'dılthey hermeneutiğinin oluşumu ve temel kavramları'
'the formation of dilthey's hermeneutics and its fundamental concepts'
- Tez No: 209046
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÖZLEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalısma, genel olarak insanı ve onun etkinliklerini incelemektedir. Dogadan ayrı bir alan olarak insan dünyasının ve kültürel eserlerin nasıl kavranılması gerektigine dikkat çekmekte ve bunun için farklı bir yöntemin olması gerektigini vurgulamaktadır; çünkü dogabilimsel yöntemler insanı kavramak için uygun ve yeterli görülmez. Arastırmada anlama, yorum, hermeneutik, dil, yasantı ve deneyim gibi kavramlar ile tarih konuları ele alınmıstır. Dilthey'in anlayıcı psikoloji temelinde yükselen ?anlama yöntemi? insan bilimleri için örnek alınmıstır. Sonuçta, kültürel eserlerde insanın zihinsel yönünün yer aldıgı, insanî eylemlerin dogadan farklı bir içerik tasıdıgı ve anlasılması gerektigi fikrine ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis in general searches about human and his activities. It points out understanding of the cultural things is very important and this requires a different method; because natural methods cannot be enough for them. In this research the concepts as understanding, interpretation, hermeneutics, language, life experience and history are the titles which we discuss. The model; ?understanding method? is the method known as which propounded by Dilthey to know the human sciences. In the end, we agree with this research that human has ideas and human activities are different from nature and while studying on them we must work on a different way.