Ders teftişinde müfettiş uzmanlaşmasının önemi (Muğla ili örneği)
The importance of inspector specialization in lesson inspection (Muğla province study)
- Tez No: 209047
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu arastırmanın amacı, Mugla li ilkögretim okulları II. Kademesinde yapılan ders teftisinde müfettis uzmanlasmasının önemine iliskin, ilkögretim müfettisleri ve brans ögretmenlerinin görüslerini belirlemektir. Arastırmanın amacını gerçeklestirmek için; lkögretim II. kademe brans ögretmenleri ve ilkögretim müfettislerinin demografik nitelikleri, ders denetiminde müfettis uzmanlasması üzerine görüsleri, ders denetiminde müfettis uzmanlasmasının öneminin belirlenmesinde Sosyal Bilgiler, Fen Bilimleri, Güzel Sanatlar ve Yabancı Dil grubu ögretmenlerinin ve müfetislerin görüsleri arasında fark olup olmadıgı arastırılmıstır. Arastırma tarama modelinde yapılmıstır. Veriler anket yoluyla toplanmıstır. Anket ise konu ile ilgili mevzuat taranarak, uzman, müfettis ve ögretmen görüsü alınarak hazırlanmıstır. Arastırmanın evrenini, 2006- 2007 egitim ögretim yılında Mugla linde görev yapmakta olan lkögretim Müfettisleri ve ilkögretim okulları II. kademede görevli brans ögretmenleri olusturmaktadır. Müfettis evren sayısı 33 oldugundan, bu grupta örneklem alma yoluna gidilmemis evrenin tamamına ulasılmıstır. Ancak müfettislere uygulanan anketlerden 27 adedi doldurularak geri dönmüstür. Brans ögretmeni sayısının fazlalıgı bu grupta örneklem alma yoluna gidilmesini gerektirmistir. Mugla Merkez, Fethiye, Bodrum, Ula, Kavaklıdere ilçe merkezlerinde çalısan 401 brans ögretmeni arastırmanın örneklemini olusturmustur. Dagıtılan anketlerin 382 adedinin doldurularak geri dönüsü saglanmıstır. Brans ögretmenleri ile lkögretim Müfettislerinin ankete verdikleri cevaplar arasındaki farkın anlamlı olup olmadıgını anlamak ve yorumlamak için (t) testi uygulanmıstır. Cinsiyete iliskin farkın belirlenmesinde de (t) testi uygulanmıstır. Ögretmenlerden olusan grubun branslara, kıdeme, ögrenim durumuna göre verdikleri yanıtlar arasında bir farkın olup olmadıgını belirlemek amacıyla Varyans Analizi teknigi kullanılarak SPSS 15.00 paket programında bilgisayar ortamında yapılmıstır. . Arastırma sonucunda elde edilen bulgular su sekilde özetlenebilir. Demografik Nitelikler lkögretim Müfettislerinin % 96 sının erkek, % 96 sının 26 yıl ve üstü kıdemde, % 84 ünün sınıf ögretmenligi alanında oldugu anlasılmıstır. lkögretim II. Kademede görev yapan brans ögretmenlerinin % 56 sının erkek, % 26 sının 6- 10 yıl arası kıdemde oldukları, % 90,6 sının lisans mezunu oldugu görülmüstür. Ders Teftisinde Müfettis Uzmanlasması Ders teftisinde müfettis uzmanlasmasının önemine iliskin asagıdaki sonuçlara ulasılmıstır. ? Müfettis ve ögretmenlerin ders teftisinde müfettis uzmanlasmasına iliskin görüslerinin analiz sonuçları incelendiginde gruplar arasında anlamlı farklar olmadıgı sonucuna ulasılmıstır. ? Müfettis ve ögretmenlerin cinsiyet degiskenine göre ders teftisinde müfettis uzmanlasmasına iliskin görüsleri incelendiginde anlamlı farklar olmadıgı görülmüstür. ? Ögretmenlerin brans ve kıdem degiskenlerine göre ders teftisinde müfettis uzmanlasmasına iliskin görüsleri arasındaki farkı gösteren analiz sonuçları incelendiginde anlamlı farklar olmadıgı görülmüstür. ? Brans müfettisi sayısının yetersiz oldugu ve lkögretim II. kademede yapılan ders teftisi etkinliklerini brans müfettislerinin gerçeklestirmedigi uygulanan test ve teknikler sonucu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of primary education inspectors and branch teachers about the importance of inspector specialization in the lesson inspection that is carried out in the II. stage of primary schools in the province of Mugla. For realizing the aim of the investigation, the following topics were investigated: Demographic qualities of the primary education II stage branch teachers and primary education inspectors, their opinions about inspector specialization in class inspection and whether there is a difference between the opinions of the Social Sciences, Natural Sciences, Fine Arts and Foreign Languages teachers and inspectors on determining the importance of inspector specialization in lesson inspection. The research was made in the model of combing. The data was collected via inquiries. The inquiry has been prepared after scanning the related regulations and considering the opinions of experts, inspectors and teachers. The population of the research is made up of primary education inspectors and II stage branch teachers of primary schools who work in the province of Mugla in the educational year of 2006-2007. Since the number of inspector universe is 33, sampling method was not used in this group and the whole population was accessed to. However, 27 of the inquiries made to the inspectors were returned back after they were filled. That the number of branch teachers is high has made it necessary to apply sampling method in this group. 401 branch teachers who work in Mugla, Fethiye, Bodrum, Ula , Kavaklıdere has formed the sampling of the investigation. 382 of the inquiries that were handed out has been returned. To determine whether the difference between the answers to the inquiry of the branch teachers and primary education inspectors is meaningful or not, the (t) test has been applied. (t) test has been applied to determine the difference about gender. It has been applied in SPSS 15.00 package program within the computer environment by using the technique of Variance Analysis in order to determine whether there is a difference among the answers of groups that were formed according to the branches, seniority, and level of education. Results of the subject can be summarized as follows: Demographic Qualities It was understood that of the primary education inspectors, 96 percent are male, 96 percent are of seniority of 26 years, 84 percent are class teachers. It was seen that of the branch teachers working in the II. Stage of the primary education, 56 percent are male, 26 percent are of seniority of 6-10 years and 90.6 have a bachelor?s degree. Inspector Specialization In Lesson Inspection Below are the results obtained about the importance of inspector specialization in lesson inspection: ---- It has been concluded that there are not meaningful differences between the groups when the analysis results of the opinions of inspectors and teachers about the inspector specialization in lesson inspection were examined. ---- It was concluded that there are not meaningful differences between the opinions of inspectors and teachers about the inspector specialization in the lesson inspection according to gender variable when they were investigated. ----It was seen that there are not meaningful differences between the opinions of teachers about inspector specialization in lesson inspection according to branch and seniority variables when the analysis results were examined ---- It was become known after applying several tests and techniques that the number of branch inspectors is inadequate and that the lesson inspection activities carried out in primary education II. Stage are not carried out by branch inspectors