İlköğretim okullarında ders teftişinde karşılaşılan sorunlar (Ankara ili örneği)
The Problems encountered during the ispection of primary schools (sample for Ankara)
- Tez No: 72548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAYET PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim okullarında ders teftişinde karşılaşılan sorunları müfettiş ve öğretmenlerin görüşlerine dayalı olarak tespit etmektir. Bu genel amaç doğrultusunda sırasıyla teftiş öncesi, teftiş sırası, teftiş sonrası ve teftişte genel olarak karşılaşılan sorunlara ilişkin ilköğretim müfettişleri ile branş öğretmenlerinin ve farklı branşlardaki öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara İli İlköğretim Müfettişleri Kurulu'nun tamamı ve Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan branş öğretmenleri oluşturmuştur. Çalışma evreninin branş öğretmenleri açısından fazla olması nedeniyle örnekleme yoluna gidilmiştir. Random yöntemi ile her ilçeden belli okullar seçilmiş, bu okullarda görev yapan branş öğretmenlerinin tamamı ile Ankara ilinde görev yapan ilköğretim müfettişlerinin tamamı örneklem olarak alınmıştır. Geliştirilen bilgi toplama aracı (anket), araştırmacı tarafından 186 ilköğretim müfettişine, 242 branş öğretmenine uygulanmıştır. Geri dönen anketlerden 152 ilköğretim müfettişi, 199 branş öğretmeni olmak üzere toplam 351 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler S.P.S.S. paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Ders teftişinde karşılaşılan sorunlara ilişkin ilköğretim müfettişleri ve branş öğretmenlerinin değerlendirmelerinin ortalama değerleri hesaplanmış ve buna göre önem sıralamaları yapılmıştır. Ayrıca ilköğretim müfettişleri ve branş öğretmenlerinden oluşan grupların ortalamaları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını belirlemek üzere ilişkisiz gruplar için t-Testi; öğretmenlerden oluşan grubun branşlara göre ortalamaları arasında bir farkın olup olmadığım belirlemek için Varyans Analizi yapılmıştır. Varyans analizinin sonucunun anlamlı olduğu durumlarda, farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla En Küçük önemli FarklarTesti(LSD) uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar ana hatlarıyla şunlardır: 1. İlköğretim müfettişleri ve branş öğretmenlerinin göreli olarak en yoğun yaşadıkları sorunlar;ders teftişi öncesinde“teftiş etkinliklerinin müfettiş ve öğretmenle birlikte planlanmaması”ders teftişi sırasında“müfettişin öğretmenleri öğrencilerinin yanında eleştirmesi”, ders teftişi sonrasında“ders teftişi sonunda verilen raporların gereğince değerlendirilmediği, tekliflerin daireler tarafından dikkate alınmadığı”, teftişte karşılaşılan genel sorunlarda ise“her branşta yeteri kadar müfettişin olmaması”sorunlarıdır. u2. Branş öğretmenlerinin ders teftişi öncesinde, sırasında, sonunda ve genelde ilköğretim müfettişlerine göre daha yoğun sorun yaşadıkları görülmüştür. 3. Farklı branşlarda bulunan öğretmenlerin görüşleri ders teftişi sırasında iki konuda farklılık göstermiştir. Fen alanı öğretmenleri“ders teftişini müfettişin programsız bir şekilde yapması”sorununu meslek alanı öğretmenlerine göre daha fazla yaşamaktadır. Ayrıca sosyal alanı öğretmenleri“müfettişin örnek ders vermemesi”sorununu fen alanı öğretmenlerine göre daha fazla yaşamaktadırlar. Öğretmenlerin teftişte karşılaştıkları genel sorunlara ilişkin görüşleri bir konuda farklılık göstermiştir. Meslek ve fen alam öğretmenleri“her branşta yeteri kadar müfettişin olmaması”sorununu sosyal alanı öğretmenlerine göre daha çok yaşadıkları görülmüştür. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The general purpose of this research is to evaluate the problems encountered during the inspection of primary schools based on the views of the inspector and the teachers. In keeping with this general purpose, it was intended to determine if there were any meaningful differences of opinion between the primary school inspectors, branch teachers and teachers in different branches prior to, during, and after the inspection and in the problems in general encountered during the inspection. All of the Ankara Primary Schools Inspectors Board and the branch teachers assigned to the primary schools in the central counties of the province of Ankara constituted the inspection. Since there were many branch teachers in the research the sampling method was applied. Certain schools from each county were selected at random and all of the branch teachers assigned to these schools and all of the primary school inspectors within the province of Ankara were taken through the sampling method. The data compilation method (questionnaire) developed for this purpose was applied to 1 86 primary school inspectors and 242 branch teachers. Total of 351 questionnaires, 152 completed by primary school inspectors and 199 by branch teachers, were evaluated. The data obtained was analyzed with the help of S.P.S.S. package program. The average values of the evaluation made by primary school inspectors and branch teachers on the problems encountered in the inspection of classes were calculated and were listed according to their sequence of importance. Additionally, t-Test was conducted for nonrelated groups in order to determine if there were any meaningful differences of opinion between the average of the groups comprised of primary school inspectors and branch teachers; and Variance Analysis was conducted to determine if there were any differences in the averages according to the group of branches comprised of teachers. If the results of the variance analysis gave meaningful differences, LSD was applied in order to determine in which groups the difference arose. The highlights of the results obtained are as follows: 1. Some of the relative problems encountered most frequently by primary school inspectors and branch teachers are as follows; that“inspection activities are not planned by the inspectors and teachers together ”prior to the inspection,“that the teachers are criticized in front of the students”during the class inspection, that“the reports prepared after the inspection are not evaulated properly, that the proposals made are not taken into consideration by the respective departments”, and the IVgeneral problems encountered in the inspection are that“there are inspectors in every branch”. 2. It was observed that the branch teachers encountered more severe problems prior to, during, and after the inspection in comparison in general to the primary school inspectors. 3. The views of the teachers in different branches have revealed differences on two subjects during class inspection. Teachers of science have experienced the problem of“ the inspector holding a class inspection without a program”more than the vocational teachers. Additionally, teachers of social sciences have experienced the problem of“the inspector not giving a sample lesson”, more than the teachers of science. There are differences in views on the general problems encountered by the teachers during the inspection. It was observed that the vocational and teachers of social sciences have experienced the problem of“ not having sufficient number of inspectors in each branch”more than the teachers of social sciences.