Sosyal bilgiler öğretmenlerinin ders denetimine ilişkin görüşleri(Denizli ili örneği)
Social studies teachers'opinion about class inspection(Denizli sample)
  1. Tez No: 209053
  2. Yazar: GÜLTEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu arastırmanın amacı Sosyal Bilgiler Ögretmenlerinin ders denetimine iliskin görüslerini belirlemektir. Buna göre ders denetiminin uygulanması, rehberlik ve mesleki yardım ile denetçilerin davranısları ile ilgili olarak Sosyal Bilgiler Ögretmenlerinin cinsiyet, mesleki kıdem, ögrenim durumu ve geçirilen denetim sayısı degiskenlerine göre görüsleri belirlenmeye çalısılmıstır. Arastırma betimsel bir arastırma olup tarama modeli kullanılmıstır. Arastırmanın evreni 2006-2007 ögretim yılında Denizli il merkezinde görev yapan 112 Sosyal Bilgiler Ögretmeninden olusmaktadır. Evren küçük oldugundan örneklem alınmamıstır. Arastırmada veri toplama aracı olarak arastırmacı tarafından gelistirilen Sosyal Bilgiler Ögretmenlerinin Ders Denetimine Yönelik Görüsleri Anketi kullanılmıstır. 87 Sosyal Bilgiler Ögretmeni anketlere yanıt vermistir. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmistir. Verilerin analizi frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, Kruskal Wallis H testi ve tek yönlü varyans analizi(ANOVA) teknikleri kullanılarak yapılmıstır. Arastırmada su sonuçlara ulasılmıstır: (1)Sosyal Bilgiler Ögretmenleri gerekli ders denetiminin uygulanması etkinliklerinin ?kısmen? düzeyinde gerçeklestigi görüsüne sahiptirler. Ögretmenlerin bu görüsleri arasında cinsiyet, mesleki kıdem, ögrenim durumu ve geçirilen denetim sayısına göre anlamlı bir farklılık bulunmamıstır. (2)Sosyal Bilgiler Ögretmenleri ders denetimlerinde olması gereken rehberlik ve mesleki yardım etkinliklerinin ?kısmen? gerçeklestigi görüsüne sahiptirler. Ögretmenlerin görüsleri arasında cinsiyet, mesleki kıdem, ögrenim durumu ve geçirilen denetim sayısına göre anlamlı bir farklılık bulunmamıstır. (3)Sosyal Bilgiler Ögretmenleri ders denetimlerinde denetçilerin göstermeleri gereken denetçi davranıslarının ?kısmen? gerçeklestigi yönünde bir görüse sahiptirler. Ögretmenlerin bu görüsleri arasında cinsiyet, mesleki kıdem, ögrenim durumu ve geçirilen denetim sayısı degiskenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıstır. (4)Sosyal Bilgiler Ögretmenlerinin olması gereken ders denetiminin uygulanması etkinlikleri, rehberlik ve mesleki yardım etkinlikleri ile denetçilerin davranıslarına iliskin görüsleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine Social Studies Teachers? opinions about class inspection. In this sense, Social Studies Teachers? opinions, which are associated with class inspection application, guidance and professional help, and behaviors of inspectors, were tried to be determined in respect to sexuality, professional seniority, academic background and inspection experience. In this study, a descriptive research was conducted in survey form. Population of the research was consisted of 112 Social Studies Teachers, who worked in central Denizli during 2006-2007 academic year. Since the population was small, a sample wasn?t taken. In the study, the ?Survey of Social Studies Teachers? Opinions about Class Inspection?, which was developed by the researcher herself, was used. 87 Social Studies Teachers responded to the survey. Survey data were analyzed with SPSS packet program. Analysis of data was done by using frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t-test, Kruskal Wallis test and one way ANOVA statistical techniques. The results of the research are as below: (1) Social Studies Teachers think that the required class inspection application activities ?partly? become true. Significant difference wasn?t found between teachers? opinions, in terms of sexuality, professional seniority, academic background and inspection experience. (2)Social Studies Teachers think that the required guidance and professional help in class inspection ?partly? becomes true. Significant difference wasn?t found between teachers? opinions in terms of sexuality, professional seniority, academic background and inspection experience. (3)Social Studies Teachers think that the required behaviors of inspectors during class inspection, ?partly? become true. Significant difference wasn?t found between teacher opinions in terms of sexuality, professional seniority, academic background and inspection experience. (4)Significant difference wasn?t found among Social Studies Teachers? opinions about required class inspection applications activities, guidance and professional help and inspection behaviors.