Türkiye'de özel güvenlik hizmetleri ve 5188 sayılı kanun
Private security services and law of 5188 in Turkey
- Tez No: 209064
- Danışmanlar: PROF.DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sosyal bir varlık olan insanlar toplu halde yasamaktadırlar. Toplu halde yasayan insanlar devlet olarak örgütlenmis ve güvenliklerini, devletçe kurulan kolluk güçleri vasıtasıyla saglama yoluna gitmislerdir. Ancak bilim ve teknolojinin gelismesi neticesinde gerek insanların toplum ve devlet anlayıslarında birtakım degismeler meydana gelmistir. Devletler artık güvenligin saglanması isinde devlet tekelini kaldırıp, özel güvenlik sirketlerinin çalısmasına izin verme, hatta tesvik etme yoluna gitmektedir. Devletin asli görevlerinden olan güvenlik hizmetinin kamu güvenligini tamamlayıcı mahiyetteki özel güvenlik sirketleri tarafından yerine getirilmesi, kamu düzeni açısından avantajlı ve dezavantajlı sonuçlar ortaya çıkarmıstır. Bu arastırmada ulasılması istenen amaç; Türkiye'de kamu hizmetinin çesitli alanlarında, özel güvenlik hizmetine olumlu yönde katkıda bulunabilecek yöntem ve teknikleri degerlendirerek bu alanda diger ülkelerle karsılastırarak yeni bilgiler üretmektir. Bu çerçevede bu çalısma üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde güvenlik hizmetlerinin tanımı yapıldıktan sonra önemi, niteligi ve özellikleri üzerinde durulmus, daha sonra kolluk kavramı ve sınıflandırılması yapılarak Kamu Kolluk Kuvvetleri, Özel Kolluk ve Gönüllük Kolluk Sınıflandırılması ayrı ayrı incelenmistir. kinci bölümde, 2495 sayılı ?Bazı Kurum ve Kurulusların Korunması ve Güvenliklerinin Saglanması Hakkındaki Kanun?un yerine 10 Haziran 2004 tarihinde yürürlüge giren 5188 sayılı ?Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun? ve ?Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelik? ile getirilen yenilikler ifade edilmis, bu yeniliklerden biri olan özel güvenlik egitim kurumları, özel güvenlik birimleri, özel güvenlik sirketleri ile alarm merkezleri tanımlanmıs, özel güvenlik egitimi, özel güvenlik görev yetki ve sorumlulukları ile özel güvenlik görevlilerinin hakları arastırılmıstır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de özel güvenlik uygulamaları paralelinde gelisen sorunlar irdelenmistir.
Özet (Çeviri)
As social beings, people lead a collective life. As a necessity of living in society, they need to be organized as state and their security is provided by security forces. But, because of advances in science and technology, some changes in people?s opinions about society and state have occurred. Nowadays, states abolish the state monopoly in the security sector, allow private security companies and even encourage them. The fact that the public security service , which is among the State?s essential duties, is performed by private security companies that back up the public security brought about advantageous and disadvantageous results in terms of public order. This study aims to reach new knowledge by evaluating the techniques and methods that can contribute to the private security service in various sectors of the public service in Turkey and by comparing them with those of other countries?. My survey has some three chapters. In the first chapter definition of security services is made then its importance qualities and features were explained, and then the concept of security force and classification of public security force, private security force and voluntary security forces made and explained one by one. In the second chapter, regulation (law) number 2495 which is about ?Protection of Some Institution and Establishments and Providing Security? for them is replaced on 10 June 2004 with the law number 5188 which is about ?Private Security Services and Regulations About the Implementation? of this law brought some innovations. Those innovations were examined and one of them, private security education institutes, private security units, private companies and security systems were defined, private security education, private security?s duty authority and responsibility and his/her rights were studied. In the third chapter the problems aroused in Turkey with the application of private security were examined.