Halkın belediye hizmetlerinden memnuniyet derecesinin belirlenmesi (Muğla ili örneği)
The determination of public satisfaction from municipal services (Muğla sample)
- Tez No: 209063
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN GAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İstatistik, İşletme, Public Administration, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Halkın Belediye Hizmetlerinden Memnuniyet Derecesinin Belirlenmesi? (Mugla li Örnegi) isimli bu çalısma; bes ana bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, Mugla'nın genel tanıtımı özet olarak ele alınarak Mugla'nın tarihçesi, cografi konumu, idari yapısı, turizm ve kültürel zenginlikleri incelenmistir. Ayrıca, il merkezinin kentsel yapısı, Mugla evleri, idari yapısı, kültür ? turizm zenginlikleri ile kültür, yayla ve kongre turizmi konularında da kısaca bilgi aktarılmıstır. kinci bölümde, Türkiye'de belediyeciligin tarihi gelisimi, belediyelerin tanımı ve organları, belediyelerin sınıflandırılması, belediyelerin görev ve sorumlulukları ile yetki ve imtiyazları incelenmistir. Üçüncü bölüm Mugla Belediyesi'nin tarihçesi, belediye baskanları, belediye seçimleri ve sonuçlarını kapsamaktadır. Dördüncü bölümde, belediye hizmetlerinin önemi, belediye bütçesi, personel ve araç durumu ile belediye hizmetleri incelenmektedir. Son bölümde, halkın belediye hizmetlerinden memnuniyet derecesinin belirlenmesi amacıyla, Mugla Merkez lçe Belediye sınırları içinde anket uygulanmıs ve bu anket çalısmalarının sonuçlarına yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The study which is called the determination of public satisfaction from municipal services consists of five parts. In the first part there is a general description of Mugla and its history, its geographical location and the administrative structure of Mugla and tourism and cultural richness in this city have been studied. In addition to that, brief information on the urban structure of the city, the house of Mugla, tourism and cultural richness of the city, the local culture, high plateau and congress tourism has been provided. In the second part, the historical development of municipalities in Turkey, the definition and branches of municipalities, their classifications and their duty, responsibilities, power and priorities have been studied. The third part includes the history of Municipality of Mugla, the mayors, the municipal elections and election results. In the fourth part, the importance of municipal services, the budget of municipality, conditions of staff vehicles and the municipal services have been studied. In the final part, the result of a survey which was conducted to determine the public?s level of satisfaction from the municipal services in Mugla and its towns has been revealed.