Performans planlaması
Performance planning
- Tez No: 209079
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
20. yüzyılın sonlarında küresellesmeye kosut olarak, Türk kamu yönetiminde bir yeniden yapılanma sürecine girilmistir. Bu yeniden yapılanma sürecine paralel olarak Türk kamu mali yönetim süreci de `kamu harcama reformu' adı altında yeniden yapılandırılmaya baslanmıs bu amaçla Türkiye'de 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu yürürlüge girmistir. Böylece kamuda stratejik planlama, performans planlama ve performansa dayalı bütçeleme çalısmalarına baslanmıstır. Bu kanun çerçevesinde Türk kamu mali yönetim süreci yeniden yapılandırılmaya çalısılmıs ve Türk kamu yönetimi `performans' esası üzerine oturtulmustur. Dolayısıyla kamu kuruluslarının etkili, verimli, tutumlu çalısabilmesi ve buna baglı olarak performanslarının yükseltilmesi temel amaç haline getirilmis bunun için de en etkili araç olarak stratejik planlama ve performans planlaması gösterilmistir. Ancak bu kavramlar özel sektör için gelistirilmis kavramlar olmasına ragmen bu kavramlar aracılıgıyla özel sektör yönetim anlayısı, kamu yönetiminin `kamu yararı' için var olma gerçegi göz ardı edilerek Türk kamu yönetiminde uygulanmaya çalısılmaktadır. Dolayısıyla Türkiye'nin gündemine yeni girmis olan performans planlamasının Türk kamu yönetimine getirisinin ne olacagının ve Türkiye'de uygulanabilirliginin incelenmesi önem kazandıgından bu konu üzerinde çalısılması Türk kamu yönetimi açısından bir zorunluluk haline gelmistir.
Özet (Çeviri)
At the end of the 20th Century as a condition of globalisation, Turkish public management systems have entered a period of renewal. In parallel with this, Turkish public finance management systems are also starting a period of restructuring under the name of ?Public Spending Reforms?. In Turkey, with this target, law no. 5018 ?Public Finance Management and Legal Control? has entered into operation. So in this law, budgeting studies have begun leaning towards public strategic planning, performance planning, and performance. In the framework of this law, Turkish public finance managers are working to restructure and Turkish public management is mainly placed on performance. Consequently public foundations will be able to work effectively, productively, economically and in addition to that increasing performance has been the basic target to bring in. For that reason strategic planning and performance planning are shown to be a most effective vehicle. Nevertheless this concepts for the private sector are to be improved in spite of these concepts intervention with private sector management understanding, while there are public managers who don't care for the public management system for ?the public interest? Turkish public managers worked to put this into practice. By implication Turkey?s newly entered agenda while being performance planning?s public management bringing what will be and in Turkey the ability to apply examines the importance of winnings/earnings from the top of this subject working in terms of the burden Turkish public managers have come into