Enflasyon hedeflemesi: Ekonometrik bir inceleme
Iflation targeting :An economical application
  1. Tez No: 209093
  2. Yazar: ÖMER ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇ ÜLENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde enflasyon hedeflemesi politikası, kronik enflasyonist etkilerin kırılması veuzun dönemde saglıklı büyümeye izin verecek bir enflasyon oranına ulasılması amacıylabir çok merkez bankası tarafından basarıyla yürütülmektedir. Ancak enflasyonhedeflemesi politikası uygulanırken politika araçlarının ne ölçüde kontrol edilebiliroldugu önemli bir sorundur. Ayırca enflasyon hedeflemesi politikası, aslında enflasyontahmini hedeflemesi politikası oldugundan, merkez bankalarının enflasyon tahmini içintutarlı ekonometrik modeller kullanması gerekmektedir.. Bu çalısmada, Johansen tipiesbütünlesme analizi yöntemin ile kurulan Vektör Hata Düzeltme Modellerine konankısıtlarla Türkiye için 1987 ? 2005 dönemi için Enflasyonun belirleyicisi oldugudüsünülen degiskenlerin dıssal yani kontrol edilebilir olup olmadıkları arastırılmıstır.Yapılan analiz sonucunda Türkiye için para arzı ve bono faizleri içsel yani kontroledilemez çıkmıstır. Buna göre merkez bankası bu büyüklükleri hedefleme yaparkenkullanırsa, hedeflerini tutturmada zorlanacaktır çünkü bu büyüklükler diger bir çokdegiskenden etkilenerek olusmaktadır. Analiz sonucunda oldukça anlamlı olarak kurdegiskenleri dıssal çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Inflation targeting has gained a remarkable popularity since mid 1980s. Many monetaryauthorities are currently implemeting inflation target as a key policy to sustain a heahltygrowth process. However, its a vital question that, how much policy measures are controllable.In addition to this we know that inflation targeting policy is an inflation forecast targetingprocess so that monetary authoities need to employ sucessful econometrical models in orderto conduct this policy. According to policy variable?s exogenetiy state, it would be neccesaryto build more complicated models, than single equation OLS regressions. In this study, weemployed a Vector Error Correction model to test policy variable?s exogeneity state.Quarterly data from 1987 to 2005 have used to perform econometrical analysis. As a result wefound that policy variables such as treasury bill rate, money and inflation?s itself areendegenous in a VECM system based on inflation and money demand cointegration vector.Only the measure that is exogeneous in Turkey?s inflation model is nominal exchange rates.Its obivious that Central Bank of Turkey may be encountered with significiant problems if hechooses a monetary targeting vision in inflation targeting policy.