Sosyal ağlarda annelik: Youtuber anneler örneği
Maternity on social networks: Sample of Youtuber mothers
  1. Tez No: 531096
  2. Yazar: ZEYNEP ZELAL KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile toplumsal yaşamın her alanında radikal değişimler yaşanmıştır. Bu değişimler, annelik bilgi ve deneyiminin aktarımını da etkiliyor. Dijital sosyal ağlardan önce annelik daha çok özel alanda yaşanan ve kuşaklararası aktarımla öğrenilen bir rol iken sosyal ağlarla birlikte kuşak içi etkileşimin etkin ve yeni annelik modellerinin baskın olduğu bir değişim gerçekleşmiştir. Bilgi ve deneyimini paylaşan anneler kendini ifade etmenin ve bir kimlik inşa etmenin yanı sıra kamusal alandaki bu paylaşımlarından şöhret, popülerlik ve gelir kazanabiliyorlar. Bu paylaşımlar tabii ki dijital alanın oluşmasına eşlik eden bir ekonomi-politik bağlam içinde şekilleniyor. Annelerin kendilerini gözetime açıp ifşa ettiği bu aktarımlar mahremiyet ihlalini de olağanlaştırıyor. Bu tez çalışmasının konusu; bir sosyal paylaşım ağı olan YouTube'da youtuber annelerin paylaşımlarının genel özelliklerinin betimlenmesi ve bu paylaşımların ekonomi-politik bağlamla ilişkisinin araştırılmasıdır. Bu tez çalışması için Çevrimiçi Etnografi yöntemi benimsenmiştir. Çalışmada annelikle ilgili paylaşımlarda bulunan Türkçe ve Almanca konuşan toplam 32 youtuber annenin paylaştığı belli başlıklardaki vloglar incelenerek betimlenmiştir. Çalışma sonucunda küresel bir eğilimin etkileyici olduğu, annelik rolünün öğrenilmesinde sosyal ağların gücünün arttığı ve kültürel bir benzeşmenin yaşandığı, takipçiler ve YouTube'un gelir kazandıran yönünün annelerin ürettiği içerik üzerinde etkili ve kimi zamanda belirleyici olduğu görülmüştür. Sosyal ağların işleyiş mantığı nedeniyle herkesin herkesi gözetmesinin olağanlaştığı, youtuber annelerin kişisel yaşamını ifşaya özendirildiği ve mahremiyet sınırlarının rızayla daraltıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Radical changes have been experienced in all areas of social life through developments in information and communication technologies.These changes also affect the transfer of maternal knowledge and experience.Prior to digital social networks, maternity was a role played in the private arena and learned from generation to generation, but with social networks a change in intergenerational interaction became dominant and new maternal models dominated.As well as expressing themselves and building an identity, mothers who share knowledge and experience can earn fame, popularity, and income from these publicly shared experiences.These shares are shaped by an economic-political context that accompanies the formation of the digital domain. These transmissions, through which the mothers reveal themselves, open to surveillance, also make possible the violation of privacy. The subject of this thesis is to make a general description of the sharing of YouTube mothers on a social network called YouTube and search for the relationship of these sharing with the economic-political context. Online Ethnography has been adopted for this thesis work. In the study, the blogs which have particular titles and are shared by totally 32 Turkish and German speaking youtuber mothers were analyzed and depicted. As a result of the study, it has been seen that a global tendency is impressive, the power of social networks increased on the learning of the role of motherhood and a global analogue is experienced, and the economic-political context in the digital landscape has identified the content produced by the youtuber mothers. It has been observed that due to the functioning of social networks, surveillance has been made possible, the self-revelations of personal lives of youtuber mothers are encouraged, and the limits of their privacy have been narrowed down by compliance.