Kamu yönetimi felsefesi
Public administration philosophy
  1. Tez No: 209099
  2. Yazar: HAVİN ÖNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kamu yönetimini disiplininin dünden bugüne kendi iç dinamikleriyle var olma çabasını irdeledigimiz çalısmamızda, disiplininin küresellesme ile yasadıgı degisimin ve mevcut farklılasmanın kamu yönetimi felsefesi üzerindeki etkileri çalısmanın konusunu olusturmaktadır. Kamu yönetimi disiplininin inceleme nesnesinin ?devlet? aygıtı olması gerekliligi,1945?80 yılları arasında, Amerika Birlesik Devletleri öncülügünde ortaya atılmıs olup; uluslararası kuruluslar tarafından uygulamaya konulmustur. Batı merkezli bu güçler 1980 sonrasında kamu yönetimi disiplini için ?isletmeci? yaklasımı uygun görmüslerdir. Böylece, kamu yönetimi disiplini siyaset biliminden uzaklastırılmaya ?devlet? olgusu yerine ?örgüt? kavramı islevsel hale getirilmeye çalısılmaktadır. Devlet aygıtının ulusal kalkınmanın önünde engel teskil ettigi savunulmaktadır. Kamu yönetimi felsefesine kaynaklık eden kamu yararı, kamu hizmeti vs. gibi kavramlar bu anlayıs farklılıgından olumsuz yönde etkilenmis, kamu yönetimin özü, vatandasın müsteri olarak görülmesiyle, sarsıntıya ugramıstır. Bu çalısmada, kamu yönetiminin esas inceleme nesnesinin geçmiste oldugu gibi bugün de ?devlet? aygıtı olması gerektigi savunulmaktadır. Kamu yönetimi devletin bir parçasıdır ve degisim sürecinin yönetilmesi ve yönlendirilmesi için kamu yönetimi disiplininin ?devlet? olgusunu çalısma alanı olarak kabul etmesi ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the endeavor of public administration stand on its own feet with its own inner dynamics has been analysed. The theme of the thesis is the change that the discipline has gone through with globalization and the effects of this change on the philosophy of public management. It is the fact that state as the object of study in public management has been ?state? was put forward in the leadership of United State of America between the years of 1945?80 and has been put into practice by international institutions. All these West centered forces have similary favoured the approach of (private) ?manager? since 1980. There has been an effect to exclude public administration from the political science and to use the notion of ?organization? instead of the concept of ?state?. It has been argued that the state as a vehicle may hinder national development. Notions such as public profit, public service, and etc?which are the sources of public administration philosophy have been affected in a negative way from all this change,and moreover, the essence of public administration has been spoilt by the view that citizens are the customers. Against such an approach, this study is arguing that the object of study in public administration should certainly be ?state? as it was in the past. The reason is that public administration is a part of state and the discipline of public administration should adopt the notion of state as an area of study in order for the process of change to be governed and guided.