The relationship between person-organization value fit and organizational commitment
Birey-organizasyon değer uyumu ile organizasyonel bağlılık arasındaki ilişki
  1. Tez No: 209128
  2. Yazar: GÖKÇE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geçmiste yapılan arastırmalar organizasyonlarına baglılıgı yüksek olan çalısanların daha verimli çalıstıklarını, daha az stres yasadıklarını, daha az devamsızlık yaptıklarını ve daha az isten ayrıldıklarını ortaya koymustur. Bu nedenle günümüz is dünyasında sirketler daha basarılı olabilmek için organizasyonel baglılık konusuna ayrı bir önem vermektedir ve onu arttırmanın yollarını aramaktadırlar. Bu yollardan biri de birey-organizasyon deger uyumunu saglamaktan geçmektedir. Çalıstıkları organizasyonda var olan degerlerle kendi sahip oldukları degerler arasındaki uyumun artması ortak bir paylasımın varlıgı nedeniyle çalısanların organizasyonlarına daha fazla baglı olmasına yol açacak ve organizayonlar için is anlamında güzel çıktılar doguracaktır. Bu çalısmanın amacı; birey-organizasyon deger uyumu ile organizasyonel baglılık arasındaki iliskiyi tanımlamaktır. Bu kapsamda Cable ve Judge'ın 1996'da revize ettigi 40 maddelik Organizasyon Kültür Profili Ölçegi ile Meyer ve arkadaslarının 1993'te revize ettigi 18 maddelik Organizasyonel Baglılık Ölçegi ve demografik verileri elde etmeye yönelik soruların bulundugu anket bir telekomünikasyon firmasında çalısan 121 kisiye uygulanmıstır. Arastırmanın sonuçlarına gore; birey-organizasyon deger uyumu ile organizasyonel baglılık arasında olumlu yönde anlamlı bir iliski saptanmıstır. Organizasyonel baglılıgın üç faktörü ve birey-organizasyon deger uyumu arasındaki iliski incelendiginde ise; literatürdeki bulgularla benzer sonuçlar gözlenmistir. Birey-organizasyon deger uyumu ile ilkesel baglılık ve duygusal baglılık arasında olumlu yönde anlamlı bir iliski gözlenmis olup devamlılık baglılıkla anlamlı bir iliski gözlenememistir. Literatürdeki bulgulardan farklı olarak birey-organizasyon deger uyumu ile ilkesel baglılık arasında duygusal baglılıga gore daha kuvvetli bir iliski saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Past researches indicated that employees with high levels of organizational commitment tend to work more efficiently, tend to experience less stress, tend to make less absenteeism and tend to quit their jobs less than do employees with low levels of commitment. That is why in order to be successful in today?s work life, organizations give a special importance to organizational commitment topic and try to find ways to keep it high. One of these ways is maintaining person-organization value fit. If the compability of values between individuals and organizations is high, because of this common sharing individuals tend to be more committed to their organizations and that will result with good work outputs. The aim of this study is to explain the relationship between personorganization value fit and organizational commitment. In this context, a questionnaire consists of Cable & Judge (1996) `s revised 40 items OCP Scale, Meyer et.al.(1993)?s revised 18 items Organizational Commitment Scale and demographic questions were applied to a sample of 121 employees in a telecommunication company. According to the results of the study, a significant positive correlation was found between personorganization value fit and organizational commitment. When the relation between dimensions of organizational commitment and person-organization value fit was examined, findings were consistent with past researches? findings. While a significant positive correlation between person-organization value fit and normative commitment and affective commitment was found, no significant relation was found between personorganization value fit and continuance commitment. Contrary past researches? findings, the relationship between person-organization value fit and normative commitment was stronger than the relationship between person-organization value fit and affective commitment.