360 derece performans değerleme sistemi uygulamalarının perakende mağazacılığa katkıları ve bir uygulama
The addition of 360 degree performance evaluation system to the retail marketing and an application
  1. Tez No: 209222
  2. Yazar: AHMET İZGİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET EMİN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalısmasında 360 derece performans degerleme sisteminin perakende magazacılık sektörüne katkıları üzerinde durulmustur. 360 derece performans degerleme sistemi uygulayan perakende sektöründeki sirketler incelenmistir. Sistemin uygulama sonuçları üzerinde anket uygulaması yapılmıs, olumlu, olumsuz katkıları irdelenmistir. 360 derece performans degerleme sisteminin etkin olarak uygulanması halinde birçok olumlu katkılarının oldugu gözlemlenmistir. 360 derece performans degerleme sonuçlarından çok amaçlı yararlanılabiliniyor olması sistemin etkinligini artıran önemi avantajlarından birisidir. Sistemin etkinligini zayıflatan degerleme hataları azaltıldıgı ölçüde daha saglıklı sonuçlar almak mümkündür. Son tüketiciye hizmet veren perakende magazacılık sektörü genis yelpazede bir hedef kitleye hizmet vermesi nedeniyle çalısanların da çok yönlü degerlendirilmeleri önemli bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç da 360 derce performans degerleme sisteminin sonuçlarından ve verilerinden yararlanılarak giderilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the addition of 360 degree performance evaluation system to retail marketing. The companies, which perform the 360 degree performance evaluation system, are examined. There is an application about result of system?s performance and its positive and negative sides are scrutinized. When 360 degree performance evaluation system is performed effectively, it is seemed clearly that, system gives chances to firms to have a lot of utilities. 360 degree performance evaluation system?s results can be used in so many ways, which give more effective benefits to companies. When system?s evaluation mistakes are decreased to the lowest level, it is possible to have fine results from the performance evaluation system. The retail marketing, which is used to serve to the last consumer, works in a wide scale of target society, so that creates an urgent need in evaluation of performance. This performance can be evaluated by 360 degree performance evaluation system?s datum and results.