Bilgisayar destekli eğitim yaklaşımlarının ilköğretimde uygulanabilirliği ve ilköğretim için geliştirilmiş bir ders yazılımının bilgisayar destekli eğitim yaklaşımları açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 20932
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN HAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET İlköğretim Türk Eğitim Sistemi'nin birinci basamağı olup, temelini oluşturmaktadır. Çağımıza adını veren bilgisayarların her alanda olduğu gibi eğitim alanında da kullanımı kaçınılmazdır. Günümüzde bilgisayar, eğitimde üç ana şekilde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar: 1-Araç olarak kullanımı, 2-Öğretmen olarak kullanımı ve, 3-Öğrenen olarak kullanımı olarak sıralanabilir. Bilgisayar destekli eğitimde kullanılan temel öğretim yaklaşımları ise: 1 -Alıştırma ve tekrar, 2-Bilgi aktarıcı yaklaşımlar, 3-Benzetim ortamları, 4-Öğretici oyunlar ve, 5-Problem çözme olarak sıralanabilir. İlköğretimde uygulanan derslerde bilgisayar destekli eğitim yaklaşımlarının kullanılması, öğretim ortamını zenginleştirerek öğrenmeyi zevk haline getirmektedir. Fakat, bu yaklaşımların hangi derslerde, nasıl kullanılacağını bilmek bilgisayar destekli eğitimin başarısında önemli rol oynamaktadır. Ayrıca, bu yaklaşımların eğitsel amaçlan gerçekleştirecek şekilde ve ünite akışı içinde gerekli yerlerde kullanımı büyük önem taşımaktadır. Araştırmada değerlendirilen Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Destekli Eğitim Birimi tarafından hazırlamış olan program, bilgisayar destekli eğitim yaklaşımlarını birbirini tamamlayan bir bütün olarak ve başarılı şekilde kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Primary Education is first and important step of the Turkish Educational System. In this century, the computer has become a powerfull tool for educators. What can educators do with the computer? Taylor(1880) has outlined three roles that the computer can play in education. These are: 1 -Computer as a tool, 2-Computer as a tutor and, 3-Computer as a learner. Computer Assisted Instruction (CAI) has been in existence for approximately three decades, but only since the apprearance of the microcomputer has become economically feasible to use with large numbers of students. CAI can be used to teach a wide variety of skills and knowledge, ranging from relatively simple stimulus-response learning to complex forms of problem solving. Typically: 1 -Drill and practice, 2-Tutorials, 3-Simulations, 4-Instructional games and, 5-Problem solving activities make up CAI software. In the CAI.while the students are having fun, they can learn easily.lt is a very poworfull and fun tool for primary education. But, It is important to know how you are going to use these instructions and when? You have to use these instructions to provide educational goals. The program that, I have evauated is a very succesfull example for the computer assisted instruction.