Orta yaş sedanter bayanlarda 8 haftalık step aerobik egzersizinin bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effect of an eight-week step aerobic activity for middle-aged sedantery females on some fitness parametres
  1. Tez No: 209340
  2. Yazar: SEDEF KURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. SERKAN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma orta yaşlı bayanlara 8 haftalık step-aerobik egzersiz programının bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Deneklerin yaş ortalamaları 39,33±4,67 yıl olan 15 gönüllü ve sağlıklı sedanter bayandan oluşturuldu. Çalışmaya katılan denekler çalışma süresince başka bir egzersiz programı uygulamamaları yönünde uyarıldı. Araştırma grubuna haftada 3 gün 45-55 dakika süreli step-aerobik egzersiz programı uygulandı. Egzersiz şiddeti, maksimum nabzın %50-60 olarak belirlendi. Araştırma grubuna egzersiz programı öncesi ve sonrası vücut ağırlıkları, vücut kitle indeksleri, istirahat durumundaki nabızları, beş dakika yürüyüş bandı sonrası nabızları, esneklikleri, anaerobik güçleri, aerobik kapasiteleri, sırt-bacak kuvvetleri, sağ-sol pençe kuvvetleri, vücut yağ yüzdeleri, sistolik ve diastolik kan basınçları, PEmax ve PImax kuvvetleri ile FVC, FEV1, PEF, FER, F50, MEF değerleri alındı. Verilerin istatistiksel analizleri paried t-testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to assess the effect of eight-week step-aerobic exercise program for middle-aged females on some fitness paramaters. Subjects consist of 15 voluntary-healthy sedantary females mean aged 39,33±4,67 years. The subjests who participated in the study were warned not to take part in any other exercise programs. A step-aerobic program of three sessions per week, each of which lasted 45-55 minutes, was performed by the subjects. The intensity of the exercise was determined a 50-60% of maximum heort rate. Body weights, body mass index, heort rate during rest, heort rate after a five-minute treatmil, flexibilities, anaerobic strengths, aerobic capacities, back-leg strengths, right-left hand grip strengths, body fat rates, sistolic and diastolic blood pressures, PEmax and PImax strengths, FVC, FEV1, PEF, FER, F50 and MEF of the subjects were measured before and after the exercise program. Statistical analysis of the data was done with Paired t-test.